Spot Kredi Nedir? - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Spot Kredi Nedir?

Spot Kredi Nedir?

İşletmelere yönelik kısa vadeli nakit ihtiyacının karşılanması amacıyla kullandırılan kredi türüne spot kredi denir. Spot kredide faiz oranı ve vade sabittir. Yani krediyi kullanmak istediğinizde ödeyeceğiniz faiz tutarı da, kredinin kapatılacağı tarihte bellidir.

İşletmeler genellikle nakit akışlarını belirli tarihlere göre düzenlerler. Vergi-sigorta ödemeleri ve maaş ödemeleri gibi sabit harcamaların ödeme tarihleri belirlidir ve yapılan tahsilatlar sonrasında da bu tür ödemelerini gerçekleştirirler. Ancak işletmelerin bazıları aniden çıkan masraflar ve gider kalemleri yüzünden sabit ödemelerini belirledikleri tarihlerde yapamayacak duruma düşerler. Bu gibi zamanlar da imdada spot kredi yetişir.

Spot kredi, kısa süreli her türlü nakit ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir kredi türüdür. Banka çalışmalarınızı yaptığınız banka ile irtibata geçerek, kısa süreli spot kredi kullanmak istediğinizi belirterek, kullanmak istediğiniz vadeyi belirterek uygulanacak faiz ve vade sonu konusunda bilgi alabilirsiniz.

Spot kredinin avantajları nelerdir?

  • Spot kredi kullandığınızda vade sonunda ne kadar ödeme yapacağınızı bilirsiniz,
  • Faiz oranı mevcut kredi oranlarına göre daha düşüktür,
  • İşletmenizin kısa süreli her türlü nakit ihtiyacı için kullanılabilir,
  • Spot krediye ait faiz ve anapara ödemesi vade sonunda tek kalemde yapılabildiği gibi, ara dönemlerde sadece faiz ödemesi, vade sonunda da kalan anapara ödemesi yapılarak kredi kapatılabilir.
  • Spot krediyi vadesinden önce istediğiniz zaman kapatabilirsiniz. Bunun için erken kapama ücreti ödemek zorunda değilsinizdir.

Spot kredi kullanımı için istenen evraklar nelerdir?

[ads2] Spot kredi, firma adına kullandırılan ticari bir kredidir. Bankalar genellikle kendileri ile çalışan müşterilerine bu tür kredileri sorunsuz bir şekilde kullandırmaktadır. Eğer herhangi bir banka ile uzun süreli bir çalışmanız mevcut değil ise, özellikle düzenli ödemelerinizi yaptığınız bankaları tercih etmeniz sizin için daha faydalı olacaktır. Bu tür kredi talepleri sırasında, firmanıza ait;

Vergi Levhası, İmza Sirküleri, Yetki Belgesi gibi evraklarla birlikte gelir-gider tablosu da istenebilmektedir.

İstenilen tüm evrakların eksiksiz olarak teslim edilmesi sonrasında, banka tarafından tanınan müşterilerin spot kredi talep sonuçları aynı anda bildirilmektedir. Fakat banka tarafından tanınmıyor iseniz, firmanıza ait ilgili belge ve tablolar incelenip dış istihbarat da yapıldıktan sonra size olumlu ya da olumsuz dönüş yapılacaktır.