Merkez Bankası Neden Faizi Arttırdı? Neden Arttırır? - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Merkez Bankası Neden Faizi Arttırdı? Neden Arttırır?

Merkez Bankası Neden Faizi Arttırdı? Neden Arttırır?

TCMB, elinde bulunan faiz kozunu kullanarak enflasyonu indirme yönünde adımlar atmaya devam ediyor. Merkez Bankası, özellikle Naci Ağbal’ın koltuğa geçmesi ile birlikte faiz artışına öncelik vermeye devam ediyor. Merkez Bankası’nın kararları üzerine son zamanlarda eğilim göstermekte olan kredi mühendisi ile bilgilenmeye devam edebilirsiniz. TCMB’nin kararlarının kredi faizleri üzerinde de ne kadar etkili olacağını önceden yazdığımız yazılar üzerinde belirtmiştik. “Merkez Bankası Neden Faizi Arttırdı?” sorusu konusunda aklınızda bulunan bütün bilinmezleri yok etmek üzere bir seri başlattık. Kredi Mühendisi üzerinde bulanan arama kutusunu kullanarak merkez bankası anahtar kelimesi ile bütün yazılarımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Merkez Bankası Neden Faiz Arttırma Yoluna Gider?

MB’nin temel amacının fiyatlar konusunda istikrar sağlamak olduğunu biliyoruz. Bu durumda tam olarak enflasyınun artışının engellenmesi üzerine kuruludur. Enflasyon, fiyat istikrarını bozucu etki yaratır. Markette aldığımız ürünlerin fiyatından teknolojik ürünlere kadar her şeye sürekli olarak artar. Bu durumda, toplum hayıflanmaya başlar. Sizce de öyle değil mi? Enflasyonu derinden hissetmiyor muyuz?

Enflasyon artışını engellemek isteyen Merkez Bankası ise elinde bulunan politikaları kullanarak bu durumu tersine çevirmeye çalışır. Türkiye’de özellikle dolar kurunun artışı sebebiyle enflasyon artıyor. Özellikle döviz kuru cephesi enflasyonu azdırıyor. Bu noktada ise TL’ye yüksek faiz vererek mudilerin parasını TL olarak tutması sağlanıyor. Diğer bir deyişle, dolar kuru almak yerine TL tutulmasını sağlıyor. Aynı zamanda yüksek faiz verildiği zaman yabancıların ilgisini üzerimize çekebiliyoruz. Bu durumda da ülke dışından sermaye çekebiliyoruz. Elbette, bu durum istenen bir senaryo değildir. Defalarca vurguladığımız halde bunu tekrar belirtmek istiyoruz. Kimse faizi sürekli olarak artırmak istemez. Ancak mecbur kalındığında artırılması gerekir.

 

Sonuç olarak, faizin artacağı tahminimiz gerçekleşmiş bulunmaktadır. Piyasada beklenen durum da tam olarak budur. Faiz artışı bekleniyordu ve gerçekleşti.

 

Merkez Bankası, yılın son toplantısında  200 baz puan faiz artışı gerçekleştirdi.