Merkez Bankası Faizi Artıracak mı? - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Merkez Bankası Faizi Artıracak mı?

Merkez Bankası Faizi Artıracak mı?

TCMB, Para Politikası yoluyla piyasaları etkiler. Para Politikası’nın en önemli araçlarından biri ise faize başvurmaktır. Özellikle piyasanın durumuna göre faiz artışı veya faiz düşüşü gerçekleştirerek piyasalara yön verilir. Peki, Merkez Bankası faiz artıracak mı?

24 Aralık 2020 Tarihinde toplanacak olan Merkez Bankası yetkililerinin ne yönde karar alacağı piyasada merak uyandırmaya başladı. Son dönemde rezervlerin durumu ile sıkça konuşulan TCMB’nin faiz artışı yolu ile döviz kuru artışının ve dolayısıyla enflasyonun artışının önüne geçmesi beklenebilir mi? Sizinle “Merkez Bankası Faizi Artıracak mı?” sorusunu irdelemeden önce size “Kredi faizleri Düşecek mi? Kredi Faizleri Yükselecek mi?” yazımızı kesinlikle okumanızı öneririz. İki yazıyı da sonuna kadar bitirmeniz halinde TCMB’nin faiz artışının piyasada nasıl etki yaratacağı konusunda kendinizi bilgili hissedeceksiniz.

merkez bankası

Merkez Bankası Faizi Artırır mı?

TCMB, bütün dünyanın salgın ile mücadele ettiği 2020 yılının son toplantısına hazırlanıyor. 24 Aralık 2020 Merkez Bankası faiz kararı, her toplantı öncesinde olduğu gibi yine merak uyandırıyor. TCMB’nin başına 7 Kasım 2020 tarihinde Naci Ağbal’ın getirildiğini kredi mühendisi üzerinde bulunan önceki yazılarımızdan biliyoruz. Naci Ağbal’ın ise geldiği tarihten sonra yapılan ilk toplantıda ciddi bir faiz artışına gittiğini biliyoruz. Buna ek olarak, gerekmesi halinde faiz artışına başvurmaktan çekinmeyeceğini belirttiğini söylediğine şahidiz. Bu durumda 2020 yılının son PPK toplantısında da faiz artışının önünde herhangi bir engel bulunmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. “Merkez Bankası faizi artırır mı?” sorusuna artırabilir olarak cevap verebiliriz. Piyasanın beklentisine bakıldığında ise 2 cephe bulunduğunu görüyoruz. Birinci cephede faiz sabit kalır diyen ekonomistlet bulunuyor. Diğer cephede ise en az 100 baz puanlık faiz artışı bekleyen ekonomistler bulunuyor. Biz ise bu bilgiden yola çıkarak en azından şunu biliyoruz: “Merkez Bankası  faizi artıracak mı?” tartışmasının karşıtı olan “Merkez Bankası faizi düşürecek mi?” sorusunun piyasada hiç yer almadığını görüyoruz. Buradan da yola çıkarak piyasa beklentisinin mevcut ekonomik koşullarda bir miktar daha faiz artışına başvurulabileceğine dair genel kanıya varabiliyoruz. Bu da mevcut ekonomik koşullarının iyi görünmediğini bize gösterir. Çünkü, faiz artışının özellikle reel sektörde faaliyet gösteren firmaların maliyetlerini artırdığını biliyoruz. Faiz artışı sebebiyle piyasada iş yapmanın zorlaştığını biliyoruz. Ancak ekonomik koşullar iyileşme belirtisi gösterene kadar faiz artışının sürdürülebileceğini de biliyoruz.

Merkez Bankası Neden Faizi Düşüremiyor?

TCMB, faiz artışını çok isteyerek gerçekleştirme yoluna gitmez. Piyasalar açısından olumsuz etkileri olacağını bizden çok daha iyi biliyorlar. Öyleyse neden “Merkez Bankası faiz artıracak mı?” sorusu konuşulurken Merkez Bankası’nın faizi düşürmesi beklenmiyor? İşte bu noktada kredi mühendisi üzerinde bulunan TCMB üzerine olan yazılarımıza başvurabilirsiniz. TCMB’nin yayınladığı geçmiş yılın döviz kuru verilerine ulaşabilirsiniz.

Sonuç olarak, “Merkez Bankası faiz kararı ne olur?” diye soruyorsanız muhtemelen faizin düşmeyeceğini belirtebiliriz. Buna ek olarak, faizin sabit kalacağını veya bir miktar faiz artışının geleceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Bunlar kesin olan durumlardır. Tahmin ise gerçekleşmeyen bir durum üzerine yapılan öngörülerdir. Kredi Mühendisi ise ufak bir faiz artışı beklemektedir. Çünkü, mevduata faiz ödeyen bankaların yarım puan ila %1 oranında artışa gittiğini görmekteyiz.