Krediye Kefil Olan Kişi Kredi Çekebilir Mi? - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Krediye Kefil Olan Kişi Kredi Çekebilir Mi?

Krediye Kefil Olan Kişi Kredi Çekebilir Mi?

Kefil olan kişinin kredi çekip çekemeyeceği oldukça merak edilen sorulardan biri. Öncelikle bu sorudan önce kefil olma işlemi hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.

 

Kefil Nedir?

Bir kişinin çektiği krediye kefil olduğunuz durumlarda, banka eğer borçludan parayı tahsil edemediği durumlarda kefil olarak gösterdiği kişiye gitmektedir. Bu durumda kefil olan kişi de bu borçtan sorumlu olur ve ödemekle yükümlüdür, ödemediği takdirde onun hakkında da icra işlemleri yapılmaktadır.

 

Bu yüzdendir ki kefil olurken çok iyi düşünüp ona göre hareket etmek gerekmekte, sırf karşıdaki kişiyi memnun etmek için planlamadan krediye kefil olmak daha sonra çok büyük sorunlara yol açmaktadır. Karşımızdakine gerektiğinde hayır demeyi bilmeliyiz.

soru-cevap

 

 

Krediye kefil oldum, kredi çekebilir miyim?

 

 

 

[ads2] Eğer başka bir krediye kefil olduysanız bunun bilgisi, Kredi Kayıt Bürosu KKB kayıtlarında yer almaktadır. Ayrıca kefil olduğunuz kredi hakkında da sorgulama yapılabilir. Eğer kredinin ödemesinde bir problem görünmüyorsa, olumsuz bir durum yok diyebiliriz. Ancak bankalar kefil olduğunuz kredinin miktarını, değerlendirip, çekmeye çalıştığınız kredinin miktarını azaltma yoluna da gidebilir.

Bireysel kredi kullanımında bir kişiye kefil olmuş iseniz, müşterek ve müteselsil olarak siz de borçlu durumundasınızdır. Yani bu kredinin ödeme performansındaki herhangi bir olumsuzluk sizin de kredi sicilinize yansıyacaktır.

Eğer kredi kullanan kişinin kredi sicilindeki olumsuzluklardan dolayı kefil olmak durumunda kaldı iseniz, kişinin kredi taksit ödemelerini sıkı takip etmeniz gerekir. Özellikle de ihtiyaç kredilerinde yaşanan gecikmelerde borçluya ulaşılamaması durumunda kefil ilk aranan kişi durumundadır. Hatta kredinin yasal takibe alınması halinde de hem borçlu hem kefil adına takip hesabı açılır.

Eğer kefil olduğunuz kredide ve şahsi kredi sicilinizde de hiçbir sorun yok ise, siz de normal işleyişteki gibi kredi başvurunuzu yapabilir ve ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz.

Kefil olduğunuz kredi de sizin sorumluluğunuzunda olduğundan, bankalar bu bilgileri göz önünde bulundurmaktadır.