Kişisel Finans Yönetimi Nasıl Yapılır? - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Kişisel Finans Yönetimi Nasıl Yapılır?

Kişisel Finans Yönetimi Nasıl Yapılır?

Kişisel finans planlaması, günlük hayat içerisinde ekonomik olarak bağımsızlığını kazanmış kişilerin farkında olmadan da olsa yaptıkları davranışlardır diyebiliriz aslında. Daha da genellemek gerekirse ekonomik bağımsızlıktan da kurtabiliriz, ailesinden para alan öğrenci de her ne kadar ekonomik olarak bağımsız olmasa da, kendi çapında bir finans yönetimi yapmalı, yoksa ayın sonunu getirmek çok da kolay olmayabiliyor.

Bu kavram belki de çoğu kişiyi alakadar etmiyor görünebilir ancak, eskilerin de söylediği gibi ayağını yorganına göre uzatmak da bir kişisel finans yönetimi sayılabilir.

Gündelik hayatta yaptığımız harcamalar var, giderlerimiz, bir kısmı olmazsa olmaz giderler bir kısmı keyif için harcadığımız giderler, yaptığımız yatırım giderleri… Bunlara karşı, giderlerimizi karşılamak için minimum giderimiz kadar kazanmamız gereken “gelirlerimiz”.


Kişisel Finans 101

Finansal konularda atacağınız adımlar ufak da olsa ekonomik olarak sağlayacağı tasarruflarla yaşamınızı daha güvenli bir hale getirebilir. Yarınları düşünerek yapılan birikimler, gereksiz harcamaların kısılması, ufak yatırım hamleleri, olası bireysel veya küresel bir kriz durumunda kurtarıcımız olacak.


Gelirlerinizin Farkında Olun, Giderlerinizin de

Bütçeleme aşaması bizim için kilit noktalardan birisi. Eğer harcama yaparken, kazancımızdan karşılanamayacak miktarlarda alışverişlerin altına giriyorsak burada ufak bir problem görünüyor. Paramızı harcarken nasıl kazanıldığını kısaca bir göz önüne getirmek faydalı olacak.

Yaptığımız harcama gerekli mi? Ödenen kira veya fatura, bunlardan kaçışımız yok ancak aldığımız o t-shirt veya kota, yenen lüks bir akşam yemeğine aslında bütçemiz yeterli mi? Bu durumların daha sonra bize ekonomik yansıması ne olacak? Bunun analizini size bırakıyoruz, tabii ki arada bir kendinizi şımartmanız doğal.


Lüks Harcamalar

Birikmiş yüklü miktarda paranıza mal olacak veya kredi kullanmanızı gerektirecek bir planınız mı var? Tekrar düşünmenizde fayda var. Yenilemek istediğiniz arabaya gerçekten ihtiyacınız var mı, yeni bir araba, yüksek vergiler, yüksek bakım maliyeti ve sigorta masrafları. Görünen ve görünmeyen birçok giderle birlikte geliyor lüks harcamalarımız. Hayata bir kez geliyor düşüncesiyle yapılacak lüks harcamaları gözden geçirmeli, aile ekonomisini sarcasak hareketlerden sakınmalıyız.


Acil Durum Hesapları

Gelirlerinizden arttırdığınız paraları gayrimenkul, altın gibi şekillerde değerlendiriyor olabilirsiniz ancak beklenmedik acil durumlar için, hızlı bir şekilde ulaşabileceğiniz, en azından birkaç maaşlık bir acil durum fonu sizi ihtiyaç durumlarında rahatlatacaktır, kullanmasanız dahi bir yerde nakit, ulaşılabilir paranızın olması size can simidi hissi yaşatacaktır.