Asgari Ücretli Çalışan Kredi Çekebilir mi? - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Asgari Ücretli Çalışan Kredi Çekebilir mi?

Asgari Ücretli Çalışan Kredi Çekebilir mi?

Kredi ihtiyacı toplumun her kesimde hissediliyor, özellikle asgari ücretle çalışan bir çok işçi ve emekçi kredi çekmek için bankalara başvurmakta. Bankalar gelen müşterilerine, belirli kriterleri inceleyip kredi verirler. Asgari ücretli olmanız tabiki de kredi çekemezsiniz anlamına gelmiyor.

 

Düzenli gelire sahipseniz, maaş bordronuzu gösterebiliyorsanız ve daha önce başınızdan kredilerle ilgili sorunlu bir işlem geçirmemişseniz, yani kredi notunuz gerçekten kötü seviyelerde değilse bankalar sizin kredi taleplerinize olumlu yaklaşabilirler.

 

Tabii ki istediğiniz kredi tutarını belirtirken, daha sonra zor durumlara düşmemek için, evin toplam gelirini göz önünde bulundurmakta fayda var.

Bankalar asgari ücret beyan eden müşterilerinden, kefil veya ipotek göstermesini isteyebilir. Bu durumlarda gösterebileceğiniz bir mal varlığınız

veya size kefil olabilecek gelire ve kredi notuna sahip bir tanıdığınız varsa kredi çekme konusunda işiniz kolaylaşacaktır.


Kredi Notum Düşük, Kredi Çekebilir Miyim?

→ Krediye Kefil Olan Kişi Kredi Çekebilir Mi?


 

Asgari Ücretli Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Bankalar asgari ücretli çalışanlara normal durumlar altında, ekonomik nedenlerle çok yüksek miktarlarda kredi vermeye yanaşmazlar. Aylık ödeyebileceğiniz taksit miktarı maaşınızla orantılı olmalıdır. Bankalar ne kadar bu işten kazanç sağlasa da kendilerini garanti almak isterler. Yukarıda belirttiğimiz gibi ek istekleri olabilir ve bunlara göre kredi miktarınız değişmektedir.

 

Günümüzde yani 2015 yılının 2. döneminde asgari ücret 1.000,54 TL.dir. Kredi isteği yaparken ödeyeceğiniz tutarın bu miktarın yarısını hatta üçte birini geçmeyecek şekilde ayarlamanız tavsiye edilir.