Araç Kredisinde Kasko Zorunlu mu? - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Araç Kredisinde Kasko Zorunlu mu?

Araç Kredisinde Kasko Zorunlu mu?

Satın alacağınız araç ister 2.el isterse de 0 km olsun bankalar üzerinden kredi alarak ödemelerinizi taksitlendirebilirsiniz.

Bankalar kullanmak istediğiniz kredi türüne bağlı olarak, farklı teminat koşullarında ve oranlarda kredi önerilerinde bulunabilir. Ancak burada bilinmesi gereken asıl konu, kredi çekebilmek için öncelikle sağlayacağınız ön koşul gelir durumunuz ve kredi notunuzdur. Eğer geliriniz, almak istediğiniz kredi taksitlerini karşılayamıyor ve kredi notunuzda çok düşük ise istenen koşulları yerine getirseniz bile krediniz onaylanmayabilir.

Taşıt kredisi almak için gereken ön şartlar nelerdir?

  • 18 yaşını doldurmuş olmak,
  • Geliri belgeleyebilmek,
  • SGK kaydı olmakla birlikte çalışılan işyerinde en az 3 ay öncesinde sigorta girişinin olması,
  • Kredi notunun taşıt kredisi alabilecek düzeyde olması.

Peki, tüm kredi başvurularında olduğu gibi araç kredilerinde de ön şartları sağladığınız ve kredinize ön onay aldığınız halde neden kasko zorunlu tutuluyor.

Kasko sigortası zorunlu mu?

Öncelikle En uygun fiyata araç sigortası yapan şirketler başlıklı yazımızda da belirttiğimiz gibi kasko sigortası isteğe bağlı yapılan bir sigorta türüdür. Zorunlu olarak yapılması gereken sigorta Trafik Sigortasıdır.

Yasal olarak bir zorunluluk olmamakla birlikte, bankaların kullandırmış oldukları krediyi teminat altına almak istemeleri son derece olağan bir durum olmakla birlikte, müşteri kaybetmemek adına hem kaskolu hem de kaskosuz alternatifin olduğu araç kredisi paketleri sunabilmektedir. Bu kredi paketlerinde uygulanan faiz oranları ve tahsil edilen ücretlerde tabi ki farklılık göstermektedir.

[ads2] Dilediğiniz bankadan dilediğiniz krediyi kullanmakta serbestsiniz ancak konuya bir de banka açısından değerlendirdiğimizde kasko sigortası yapılmasının büyük bir gereklilik olduğunu siz de göreceksiniz. Diyelim ki herhangi bir bankadan taşıt kredisi kullandınız ve kasko yaptırmadınız. Banka bu araç üzerine kredi riski oranında rehin koydurdu ve kendini teminat altına aldı. Taksitlerinizi düzenli ödediğiniz ve aracınız kaza yapmadığı sürece banka açısından herhangi bir sorun yok. Fakat, diyelim ki aracınız ile kaza yaptınız ve araç pert oldu. Bu durumda aracın değeri oldukça düşmüş olacak ve bankanın araç üzerine koymuş olduğu rehin hiçbir anlam ifade etmeyecektir.

Oysa banka kredisi ile aldığımız araç için kasko sigortası yaptırdığımızda, aracımız pert olmuş dahi olsa sigorta şirketi tarafından karşılanan meblağ banka kredisinin kapatılmasını sağlayacak dengede olacaktır.

Kasko sigortasını kredi çekilen bankadan yaptırmak zorunda mıyım?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kasko sigortası isteğe bağlı yapılan bir sigorta türüdür. Bankalardan araç kredisi kullanmak istediğinizde ön koşulları sağlamak adına kasko sigortası yaptırabilirsiniz. Ancak kasko sigortasını yaptırmak için illaki kredi kullandığınız bankanın anlaşmalı olduğu sigorta şirketinden yaptırma zorunluluğunuz bulunmuyor.

7397 sayılı Sigorta Murakabe Kanunu’nda “Bir sözleşmenin unsurları içerisinde taraflardan birinin bu sözleşmede yer alan herhangi bir hususta sigorta yaptırmaya zorunlu tutulduğu hallerde, sözleşmeye sigortanın belirli bir şirkete yaptırılmasına ilişkin olarak konulmuş şartlar hükümsüzdür.”  İfadesiyle de bu açıkça belirtilmiştir.