Öğrenciler için GSS Prim Borcu Sildirme - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Öğrenciler için GSS Prim Borcu Sildirme

Öğrenciler için GSS Prim Borcu Sildirme

1 Ocak 2012 tarihinden itibaren zorunlu hale gelmiş olan Genel Sağlık Sigortası kısaca GSS, birçok kişinin farkında olmadan borçlanmasına neden oldu. Çünkü GSS kapsamına dahil olan kişilerin en kısa zamanda gelir testi yaptırması ve bu test sonucu çıkan ödemeleri düzenli olarak yatırmaları gerekiyordu.

Gelir testi nereye ve ne zaman yaptırılmalıdır?

Sigortalı veya bağkurlu oldukları halde, bu halleri sonlanan veya 18 yaşına gelerek ailelerinin bakma yükümlülüğünden çıkmış olan kişilerin vakit kaybetmeden gelir testi yaptırmaları gerekmektedir. Gelir testini yaptırmak için bağlı bulunduğunuz il ve veya ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurmanız yeterlidir.


→ Öğrenciye Kredi Kartı Veren Bankalar

→ Kefilsiz Kredi Veren Bankalar


GSS borcunuzun çıkması halinde ne yapmalısınız?

GSS prim borcunun takip edilen ayın sonuna kadar ödenmesi gerekmektedir. Bu tarihe kadar ödenmez ise faiz işletilecektir. Ancak bazı durumlarda, adınıza yansıtılan borcun iptali de söz konusu olmaktadır.

Hangi durumlarda gss borcu silinir?

  • 18 yaşını doldurmuş ve bekar olan bir kişi hâlâ öğrenimine devam ediyor ve ailesi de GSS kapsamında ise , lise ve dengi okullar ile çıraklık eğitimi kapsamında işletmelerde eğitim görmesi halinde 20 yaşına kadar, üniversiteye devam etmesi halinde de 25 yaşına kadar GSS kapsamına dahil edilmez. Bu durumu ispatlamak için öğrenci belgeniz ile birlikte en yakın SGK şubesindeki GSS servisine başvurmanız sorunu çözmenize yardımcı olacaktır. Eğer öğrenciliğinizin devam ettiği süreye ait bir borç söz konusu ise, öğrenci belgenize karşılık bu borçta silinecektir.
  • Evlilik nedeniyle, eşi tarafından bakmakla yükümlü iken, eşinden ayrılması sonrasında anne ve babasının dahil olduğu Genel Sağlık Sigortasından faydalanma hakkına sahiptir. Eğer kişi halen sigortalı değilse; bağlı bulunduğu SGK şubesine, boşanma ilamı ve kimliği ile birlikte başvurması halinde ailesi üzerinden GSS kapsamına dahil edilir.

Yukarıda belirtilen durumların dışında, adınıza yansıtılan GSS borcunda haksızlık olduğunu düşünüyorsanız, borcun tarafınıza tebliğ edildiği tarihten itibaren 30 gün içinde aynı kuruma dilekçe ile başvurmanız gerekmektedir. İtirazın en geç 30 gün içinde sonuçlanması gerekiyor. Eğer çıkan sonuç olumlu sonuçlanmamış ise, kararın size ulaştığı günden itibaren 1 ay içinde yetkili iş mahkemesine başvurunuzu yapabilirsiniz.