Yetim, Dul, Özürlü Maaşı Alanlar Kredi Çekebilir Mi? - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Yetim, Dul, Özürlü Maaşı Alanlar Kredi Çekebilir Mi?

Yetim, Dul, Özürlü Maaşı Alanlar Kredi Çekebilir Mi?

Yetim, dul, özürlü maaşı alanlar kredi çekebilir mi soruna cevap verebilmek için öncelikle, kimler nasıl kredi çekebilir onu hatırlayalım.

Kredi çekebilmek için, düzenli ve belgelenebilir gelir sahibi olmak, 18-65 yaş aralığında olmak, kredi puanı kredi çekebilir düzeyde olmak gibi şartlar aranmaktadır. Şimdi bu koşulları tek tek inceleyerek yetim, dul, özürlü maaşı alanlar kredi çekebilir mi soruna cevap bulalım.

 

Düzenli ve belgelenebilir gelir sahibi olmak

Burada asıl önemli olan yetim, dul, özürlü maaşının sürekliliğidir. Maaşlar belirli bir süre için ödenmeye devam edecek ise, bu süreye bağlı olarak belgelenebilir gelir üzerinden kredi verilebilir. Eğer, maaşın sürekli olarak koşulsuz ödenmesi söz konusu ise, kredi alabilmek için diğer koşulların da sağlanıp sağlanmadığı kontrol edildikten sonra kredi kullandırımı yapılabilir.

 

18-65 yaş aralığında olmak

Kredi kullandırma koşulları arasında yer alan yaş sınırı çoğu bankada 18-65 yaş aralığındadır. Ancak bazı bankalar bu yaş sınırını 80 yaşa kadar çekmiştir. Yaş aralığının bu seviyelerde tutulmasının nedeni tabi ki yaş üst sınırına yaklaşıldıkça risk artmakta ve bu nedenle de ortalama yaşam seviyesine göre yaş limiti belirlenmektedir. Herhangi bir bankadan kredi kullandığınız zaman yapılan hayat sigortası prim kesintisine bakarak hangi risk seviyesinde olduğunuzu rahatlıkla görebilirsiniz. Çünkü yaş ilerledikçe prim tutarı da artar.

Engelliler için Kredi Veren Bankalar

[ads2] Kredi puanı kredi çekilebilir düzeyde olmak

Tüm kredi başvurularında, kredi puanı (findeks puanı) ilk kontrol edilen skaladır. Başvurunuzu hangi kanal üzerinden yaparsanız yapın, kredi skor puanı kredi verilebilir düzeyde değil ise yani bankalar ile yapılan çalışmalarınızda sorun yaşanmış ise (düzensiz kredi ödemesi, kredi kartı ödemelerini aksatma, icarlık kredi dosyası gibi) kredi başvurunuza red cevabı alırsınız.

Yukarıda belirttiğimiz ana kriterlerin hepsini taşıyorsanız, nüfus cüzdanınız, kurum kimliği ve maaş cüzdanınız ile en yakın banka şubesine kredi başvurunuzu yapabilirsiniz. Eğer daha hızlı ve prosedürlere takılmadan kredi kullanmak istiyor iseniz, Yetim, dul, özürlü maaşınızın yattığı bankaya kredi başvurusu yapmanız daha etkili olacaktır. Bu bankalar üzerinden yapılan kredi başvurularında size özel daha düşük kredi faiz oranları uygulanabilir.