Sigortasız ve İşsizken Kredi Almak - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Sigortasız ve İşsizken Kredi Almak

Sigortasız ve İşsizken Kredi Almak

Bankalar, kredi almak isteyen kredi sicili temiz olan herkese mevcut koşulları doğrultusunda belirli oranlarda kredi vermektedir. Kredi verme şartları, talep edilen kredi türüne ve kredi limitine bağlı olarak değişmektedir.

Birtakım ihtiyaçlarımızı karşılamak amacıyla acil nakde ihtiyacımız olabilmektedir. Bu tür ihtiyaçları karşılamak için de bankalar üzerinden kredi başvurusunda bulunuruz. Bankalar kredi başvurusu yapan kişilerde bazı şartlar ararlar. Bunların en başında da kredi notunun yüksek olması gelir.

Kredi notunuz yüksek iken, sigortasız olsanız dahi geçmişteki banka çalışmalarınıza bağlı olarak belirlenmiş limitlerde gelir belgenizi ibraz etmeden kredi kullanabilirsiniz. Aslında sigortasız ve işsizken kredi almak mümkün değildir. Ancak burada bankanın değerlendirme kriteri, kredi notunuzun yüksekliği olur ve buna göre değerlendirme yaparak size talep ettiğiniz krediyi kullandırarak inisiyatif kullanırlar. Genellikle bu tür inisiyatifler bankalar ile uzun süredir çalışan müşterilere uygulanır.

Bazı bankalar, hem ev hanımlarına hem de öğrencilere kredi verebilmektedir. Bu kişilerin kredi başvuruları ya aile gelirlerine ya da ek gelir kazançlarına göre değerlendirilmektedir. Eğer belgelenebilir ek gelir veya aile geliri mevcut değil ise sağlam bir kefalet istenir. Kefil olacak kişinin de düzenli gelir sahibi, kredi notu yüksek olması tercih edilir.

 

sigortasiz-issizken-krediBazı kredi başvurularında da sigortasız ve işsizken kredi almak verilen teminatlarla daha da kolaylaşır. Örneğin;

Birkaç önce işsiz kaldınız ve sigortanız yok ama üzerine kayıtlı bir eviniz veya arabanız var. Diğer bankalara olan kredi kartı ve kredi borçlarınızı elinizdeki birikmişlerle bir süre ödediniz ama bundan sonraki ödemelerde artık sorun yaşayacağınızı düşünüyorsunuz. İşte böyle bir durumda imdadınıza gayrimenkul ipoteği veya araç rehni karşılığı verilen krediler yetişir.

Bu tür ipotek ve rehin karşılığı talep edilen kredide bankanın yükleneceği risk daha az olduğundan, kredi talebinizin ön incelemesi tamamlanır tamamlanmaz kredinizi kullandıracaklardır. Çünkü sizin verdiğiniz teminatlar karşılığında belirlenen değer zaten kullandıracakları kredi limitin üstündedir. Bu tür bir kredi kullanarak hem ödemelerinizi bir düzene sokmuş olursunuz hem de yeniden işe başlamak için zaman kazanmış olursunuz.

Gördüğünüz gibi sigortasız ve işsizken kredi almak o kadar da zor değil. Bankaların kredi başvurusu yapan müşterilerinden beklentisi, verilen kredinin geri dönüşünün olmasıdır. Eğer bankayı krediyi ödeyebileceğiniz konusunda ikna edebilir iseniz istediğiniz limitte krediyi sorunsuz kullanabilirsiniz.