Mikro Kredi Veren Bankalar - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Mikro Kredi Veren Bankalar

Mikro Kredi Veren Bankalar

Mikro kredinin hedef kitlesi tamamıyla dar gelirli vatandaşlardır. Mikro kredi için genellikle kadınlar başvurmakta olup, aile bütçesine katkıda bulunmak veya kendi kendilerine ayakta durabilmek
için gelir getirici işler yapmak isterler. Genelde bu kişilerin sigortaları olmadığından da banka kanalı ile kredi çekemezler. İşte bu aşamada mikro kredi veren bankalar, kurumlar ve TGMP devreye girer.

TGMP’ye mikro kredi başvurusu nasıl yapılır?

Türkiye Grameen Mikrofinans Programı (TGMP); Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) tarafından oluşturulmuş bir mikro finans programıdır. TGMP, başta Grameen Trust olmak üzere bir çok işletme ve kuruluş ile işbirliği yapmaktadır. Ayrıca Turkcell ve Morkoz ile yaptığı işbirliği sayesinde üyelerine özel hizmetler de sunmaktadır.

mikro-kredi-veren-bankalarTGMP ye mikro kredi başvurusu yapabilmek için öncelikle bir iş fikrinizin ve bu işi yapacak toplamda 5 kişilik bir grubunuzun olması gerekmektedir. Bu grupta yakın akrabalar yer alamazlar. Yani grubunuzda sadece arkadaşlarınız, komşularınız gibi akrabalık bağınızın olmadığı kişilerden oluşturabilirsiniz. Grubunuzdaki her kesin yapacağınız iş ile ilgili bilgiye sahip olması gerekir. Mikro kredi başvurusu ön görüşmesi sırasında her grup üyesi ile ayrı ayrı görüşüleceği için, formaliteden bir grup oluşturmayın.

Grubunuzu belirledikten sonra size en yakın TGMP Şubesini telefonla arayabilir ya da bizzat gidebilirsiniz.

Tüm grup üyeleri ile görüşme yapıldıktan sonra, talep edilen tutar sorulur ve tüm grup üyeleri 3 günlük bir eğitime tabi tutulurlar. Bu eğitim sırasında, mevcut işleyiş ve kredinin ödenmesi hakkında bilgi aktarımları yapılır. Sonrasında da yapılacak bir tören ile mikro kredi tutarı girişimciye ödenir.

Mikro kredi veren bankalara başvuru koşulları ve işleyiş daha farklıdır. Dar gelirli girişimcilere teminat göstermeden kredi veren bankalar maalesef mevcut değil. Sadece bankaların bir kısmı sosyal sorumluluk projeleri kapsamında mikro kredi veren sivil toplum kuruluşları olan Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı (KEDV), Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) ’na bağış yaparak destek olmaktadır. Bunların başında da HSBC ve CITIBANK gelmektedir. Diğer bankaların vermiş oldukları mikro krediler, faaliyetlerine devam eden küçük işletmelere vermiş oldukları düşük faizli kredilerdir.