Mahkum Kredisi Nasıl Alınır - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Mahkum Kredisi Nasıl Alınır

Mahkum Kredisi Nasıl Alınır

İşlenen suçlar nedeniyle hüküm giymiş ve cezasını çektikten sonra serbest kalmış ya da şartlı tahliyeden faydalanarak çıkmış hükümlülerin sosyal hayata yeniden adapte olabilmeleri ve geçimlerini sağlayabilmeleri için devletimiz destek vermektedir.

Bildiğiniz gibi ülkemizde üniversite mezunları dahil olmak üzere hüküm giymiş kişilerde işe girememektedir. Toplumumuzda önyargıların devam ettiğini düşünürsek, birçok hükümlü iş bulmakta zorluk çekmekte ve geçimlerini sağlayamamaktadır. Bu durumda olan kişiler için devletimiz tarafından sunulan kredi desteklerinden faydalanabilir. Sosyal riski azaltma projesi kapsamında iş kurma amacıyla bu tür finansal desteklerden faydalanmak için başvuruda bulunabilirsiniz.


→ Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar

→ Mikro Kredi Veren Bankalar


[ads]mahkum-kredisi-nasil-alinir

İŞKUR, bünyesinde eski hükümlü ve engelli çalıştırmaktan kaçınan işletmelere idari para cezası kesmekte idi. Bu idari para cezalarının toplandığı fondan karşılanmak üzere, hem eski hükümlüler hem de engelliler için, iş kurmaları ve mesleki eğitim almaları için 9 milyon TL hibe desteği vermeye başlamıştır.

Eski hükümlülerin hibe desteğinden faydalanabilmeleri için, Adalet Bakanlığı Denetimli Serbestlik Birimleri nin uygunluk vermesi gerekmektedir. İşkur Hibe desteği hakkında detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz.

İşkur hibe desteğinin yanında, Kaymakamlıklarda ve Belediyelerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına da başvuruda bulunarak Şartlı Nakit Transferi desteğinden faydalanabilirsiniz.

Şartlı nakit transferi desteğine, çocuğunu dahi okutacak gücü olmayan yoksul kişiler, ekonomik açıdan sıkıntı içinde olan kişiler, hükümlü eşleri başvuruda bulunabilir. Başvuru sırasında; kimlik fotokopisi, fakirlik belgesi ve eşin hüküm giydiği hapishaneden alınmış yazının teslim edilmesi gerekir. Başvuru sırasında verilen bilgiler ve belgeler ön kontrolden geçtikten sonra, kurum tarafından yetkilendirilmiş kişiler tarafından ev ziyaretleri yapılır. Ev yaşantılarının nasıl olduğu, kullanılan eşyalar ve çevre koşulları tek tek not edilir. Yapılan ziyaret sonrasında elde edilen bilgiler haftada bir gün toplanan komitenin onayına sunulur. Mevcut bilgiler doğrultusunda, onaylanan destekler iletişim telefonu veya mesaj ile başvurusu sahibine bildirilir.

Hükümlü eşlerine aylık maaş bağlanmakta olup, varsa çocuklarının eğitim ve sağlık giderleri de belirlenen limitler dahilinde karşılanmaktadır. Maddi destekler Vakıfbank üzerinden, kurum tarafından verilen yazı ile tahsil edilebilmektedir. Şartlı nakit transferi desteği belirli süreler dahilinde yapılır. Bu destek 1 defalık olabileceği gibi, uzun bir döneme de yayılabilir. Bu karar tamamıyla mevcut durumunuz karşısında komitenin verdiği karara bağlıdır.

 

YORUMLAR YAZ
  • Kürşat6 ay önce
  • Yardım istiyorum durumum yok