Maaşımın Kaç Katına Kadar Kredi Alabilirim - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Maaşımın Kaç Katına Kadar Kredi Alabilirim

Maaşımın Kaç Katına Kadar Kredi Alabilirim

Kredi başvuru aşamalarında merak edilen hususlardan birisi de başvuru yaptığımızda alabileceğimiz kredinin miktarının maaşımızla olan ilişkisidir, kısaca maaşımızın kaç katına kadar kredi kullanırız da diyebiliriz. Alabileceğimiz kredi miktarını etkileyen bir çok faktör bulunmaktadır. Başvuruda bulunduğunuz kredi türü, ödeme alışkanlıklarınız, maaşınızın ne kadarlık kısmını kredinin ödemesine ayırabileceğiniz gibi noktalar önem taşımaktadır.

Bankacılık düzenleme ve denetleme kurumu (BDDK) düzenlemelerine göre belirli kredi türlerinde verilen vade miktarları sınırlandırılmıştır. Örneğin tüketici kredisinde alabileceğiniz en uzun vade 36 ay olarak belirlenmiştir. Taşıt kredilerinde ise bu süre 48 aya kadar çıkabilmektedir.


maasimin-kac-katina-kadar-kredi

 

→ Kredi Notuna Göre Maksimum Ne Kadar Kredi Alınır

→ Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar

 


Vade ile alınacak kredi miktarı arasında bir korelasyon kurulabilir. Örneğin çekmek istediğiniz tüketici kredisinde 36 aylık bir vade için aylık kazancınızın yarısını kredi taksidi olarak ödediğinizi hesaplarsanız, yaklaşık olarak maaşınızın 18 katı gibi bir miktarı kredi olarak aldığınızı görebilirsiniz. Bu bağlamda bordrolu olarak çalışan veya gelirini belgeyebilecek şekilde kendi işini yapan kişiler için ortalama olarak bir hesaplama yapacak olursak aylık 2.000 TL Net gelire sahip, kötü bir sicile sahip olmayan vatandaş için 36 aylık 36.000 TL civarında kredi verilmesi ihtimali bulunmaktadır. Tabii ki belirliten miktar gösterilecek kefil veya teminat göre ya da kira vb durumlardan elde edilen ek gelirle birlikte artış gösterebilmektedir.

 

Tabii ki bu durum mortgage ve konut kredileri için daha farklı işlemektedir. Konut kredileri için 36 aylık vade oldukça kısa bir süre sayılmaktadır, ortalama 60 ay civarından başlayan 120 aya kadar giden vadelerle konut kredisi kullanmak mümkün olmaktadır. Farklılık olarak çoğu konut kredilerinde alınmak istenen evinin ekspertizi yapılmakta, belirlenen miktarın %25 kadarı peşinat olarak gösterilmekte. Yeni oluşturulan peşinatsız konut kredisi / mortgage paketlerinde ise istenen miktarının tamamına kredi kullandırılması mümkün olmaktadır. Diğer kredi türlerine göre burada maaşınıza göre çekebileceğiniz kredi miktarı çok daha üst seviyelere çıkmaktadır. Ancak bahsettiğimiz tüm hesaplamalar genellemeler üzerinden yapılmaktadır, kişiye göre bankaların daha farklı teklifleri bulunabilmektedir, en kesin bilgi için kredi çekilmek istenen bankanın iletişim kanallarından ulaşarak görüşme yapılması en doğru bilginin edinilmesi açısından uygun olacaktır.