Kredi Taksit Ertelemesi Nasıl Yapılır - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Kredi Taksit Ertelemesi Nasıl Yapılır

Kredi Taksit Ertelemesi Nasıl Yapılır

Nakit ihtiyacının karşılanması amacıyla, bankalar tarafından kişinin geliri ile orantılı verilen kredilere ihtiyaç kredisi denir. Bu tür krediler sadece bireysel ihtiyaçların giderilmesi amacıyla kullanılabilir. Yani eğer ticaret ile uğraşıyor ve makine almak için kredi kullanmak istiyor iseniz bu tür nakit ihtiyaçlarınız için kobi destek kredileri kullanmanız gerekir. Bunun içinde ticari müşteri temsilcileri ile görüşerek bilgi almanız yeterlidir.

Bireysel ihtiyaçlarınız için kullanmış olduğunuz kredide taksit ödemelerini, çeşitli nedenlerden dolayı ödeyemez duruma düşmek üzeresiniz ve gecikmeye düşmeden de krediyi yapılandırmak ve haliyle de kredi taksit ertelemesi nasıl yapılır diye düşünmektesiniz.

Kredi taksit ertelemesi ya da ihtiyaç kredisi yapılandırması maalesef her banka tarafından kabul edilmemektedir. Çoğu banka, geciken kredi taksitleri için size kısa süreli bir zaman tanır ve bu süre sonunda hem geciken taksitleri hem de vadesi gelen taksitleri ödemenizi bekler. Ancak bu tür bir uygulama sizin sorununuzu çözmediği gibi tam aksine kredinin icralık olmasına sebep olur.

İşte bu gibi durumlarla karşılamamak için bazı bankalar, kredi kullanan kişinin talep etmesi halinde mevcut kredinin kalan borç bakiyesi üzerinden yeniden, uzun vadeli ve daha düşük taksitli yeni bir kredi kullandırarak kişiye yardımcı olmaya çalışırlar. Bu işlemler sonucunda, kişinin borç vadesi uzatmış olsa da ödemesi gereken aylık kredi taksidi düşmüştür. Eğer kişi gelir ve giderlerini doğru dengeleyebilir ise bu kötü durumdan kendini çok çabuk kurtarabilir.

[ads2] Ancak bazı durumlarda bu tür bir uygulamaya gidilememektedir. Çünkü, BDDK’nın yapmış olduğu düzenleme ile ihtiyaç kredilerinde en uzun 36 ay vadeli kredi kullanılabilir. Ama siz bu uygulama devreye girmeden önce 48 ay veya 60 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanıp, ödeyememe durumuna düştü iseniz maalesef mevcut kredi hesabınızın kapanmasına karşılık 36 ay vadeli kredi yeni bir kredi kullanımı yapılmaz. Çünkü yapılandırılmış kredinin faizi eski kredi taksitinden daha da fazla olacaktır. Tabi ki bu tür bir yapılandırmaya gitmek de size bir fayda sağlamaz.

Böyle bir durum ile karşılaştığınızda da ya başka bankalardan kredi almaya çalışacaksınız ya da çevrenizdeki kişilerden borç alacaksınız. İpotek gibi garantili bir teminat vermediğiniz sürece bankalar üzerinden kredi alıp, borcunuzu uzun vadeye yaymanız maalesef mümkün değildir.