Kredi Notum Düşük, Kredi Çekebilir Miyim? - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Kredi Notum Düşük, Kredi Çekebilir Miyim?

Kredi Notum Düşük, Kredi Çekebilir Miyim?

Kredi notunuz düşük ancak yinede kredi mi çekmek istiyorsunuz? Kredi çekmeniz belirli durumlarda mümkün olabilir, belirli risk gruplarınızda iseniz kredi çekme şansınız var.

Öncelikle risk gruplarına göz atarsak

1-699 Arası En Riskli

700-1099 Arası Orta Riskli

1100-1499 Arası Az Riskli

1500-1699 Arası İyi

1700-1900 Arası Çok İyi

Olarak gruplandırılmaktadır. Puan aralıkları ortalama olarak verilmiştir, değişkenlik gösterebilir.

En riskli bölgede iseniz kredi çekmeniz bir hayli zor olacaktır. Orta ve Az Riskli bölgedekiler ise en risklilere göre kredi notlarını daha kolay yükseltip kredi alabilmekteler.

 

Kredi notunuz düşük ise, teminat göstererek veya kefil göstererek kredi çekme imkanları olabilir.

Bunun yanısıra ihtiyacınız altında düşük tutarlı krediler çekip ödeyip notunuzu düzetmek bir başka alternatif.

 

Teminat gösterilmesi durumunda banka tarafından baktığımızda kredinin ödenmeme ihtimali azaldığından veya ödeyemediğiniz durumlarda gösterdiğiniz teminat sayesinde borcu tehsil etmesi ihtimali olduğundan kredi talebiniz olumlu olarak karşılanabilir.

Teminat olarak gösterilecek taşınmazları örneğin ev veya arsa, banka tarafından gönderilen eksper tarafından da uygun görülmesi gerekmektedir.

Ayrıca kefil göstermek de kredinizin onaylanması için faydalı olacaktır. Kefil olacak kişi sizin borçlarınızı ödemediğiniz veya ödeyemediğiniz durumlarda sizin yerinize ödeme yapacağını taahhüt ettiğinden, kredinin ödenmeme riski azalmaktadır. Aynen teminatta olduğu gibi kefil olma işleminde de belirli şartlar aranmaktadır. Kefil olacak kişinin kredi notu, sgk kaydı, eğer evli ise eşinin rızasının olup olmadığı gibi durumlar araştırılmakta, daha sonra kefil olarak kabul edilmektedir.