Kredi faizleri Düşecek mi? Kredi Faizleri Yükselecek mi? (3 Dakikada Kesin Cevap) - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Kredi faizleri Düşecek mi? Kredi Faizleri Yükselecek mi? (3 Dakikada Kesin Cevap)

Kredi faizleri Düşecek mi? Kredi Faizleri Yükselecek mi? (3 Dakikada Kesin Cevap)

Kredi faizleri, bankadan bankaya değişmekle birlikte neredeyse her gün yenilenmektedir. Bankalar, piyasa koşullarına ve kasalarında bulunan nakite göre kredi faizleri konusunda aksiyon alabilmektedir.  Sürekli olarak değişen faizler ise vatandaşa “kredi faizleri düşecek mi?”  sorusunu bir hayli fazla sordurmaktadır.

Bildiğiniz üzere 7 Kasım 2020 tarihinde Merkez Bankası Başkanı olarak Naci Ağbal atandı. Bu tarihten sonra ise piyasa dostu açıklamalarla piyasaya güven verme girişimlerinde bulunuldu. 2016 tarihinden beri ilk defa Merkez Bankası Başkanı canlı olarak bir sunum yaptı. Naci Ağbal, tecrübesi ve duruşuyla şimdilik piyasanın isteği doğrultusunda hareket edeceğine dair güven vermiş görünüyor. Bunun yanında piyasa ile iletişim kurarak güven ortamını sağlama girişimlerinde bulunuyor. Peki, kredi faizleri ile Merkez Bankası Başkanı’nın duruşunun nasıl  bir bağı olduğu sorusunu akıllarınıza getiriyorsanız doğru yazıyı okuyorsunuz. Çünkü, Naci Ağbal’ın ilk yaptığı iş faizleri yükseltmek oldu!

Kredi Faizleri Düşecek mi?

Kredi Faizleri Düşecek mi?

Ülkemizde enflasyon oranları, genellikle döviz kuru artışı ile gerçekleşiyor. Bu nedenle,  Merkez Bankası dövizin ateşini söndürmeyi zaman zaman deniyor. Ancak bunu döviz alım-satım yoluyla yaptığında pek başarılı sonuçlar ortaya çıkmadığını görmüş bulunuyoruz. Bu nedenle, yeni Merkez Bankası Naci Ağbal bu yola başvurulmayacağını belirtti. Diğer yandan, gerektiğinde faiz oranlarını artırarak aksiyon alınacağını vurguladı. Elbette, faizin artışı kimsenin istediği bir durum değil. Bunun birçok sebebi var. Sizin de “kredi faizleri düşecek mi?” sorunuzun cevabını alırken canınızı sıkacak bir ortama doğru ilerliyoruz. Kredi faizleri uzun bir süre daha düşmek yerine artma yönünde ilerleyecek. Çünkü, bankaların bankası döviz kurunun artışını istemiyor. Bunun düşüşünü de Türk Lirası cinsinden daha fazla faiz ödemek yoluyla engelleme girişiminde bulunuyor. Biraz önce de belirttiğimiz üzere dolar kuru artınca enflasyon ciddi oranda kötü etkileniyor. Çünkü, Türkiye dış girdi bağımlısı bir ülke olarak üretim yapmak için dahi dışarıdan mal ve hizmet almak durumunda bulunuyor. Bu noktada da dolar kurunun sert yükselişlerini önlemek bir hayli önem taşıyor.

Merkez Bankası’nın faiz konusunda sergilediği duruş yalnızca bankaları veya yalnızca yabancı yatırımcıları ilgilendirmiyor. Merkez Bankası, faizleri yükseltince bankalar ona şekil alıyor. Örneğin; “bireyler bankalardan borç istediğinde bankalar kimin parasını veriyor?” sorusunu inceleyelim. Çünkü, bu sorunun cevabı bizi kredi faizlerinin gidişatı hakkında temel bilgiler edinmeye sürükleyecek.

bankalar krediyi nasıl verir?

 

Bankalar Kredi Faizlerini Neye Göre Belirler?

Biz bankalardan kredi çekmek istediğimizde bankalar bize kimin parasını veriyor?

  1. Türk Lirası’nı vadeli mevduat olarak kendilerinde tutan müşterilerin parasını veriyor. Buna da bankacılık dilinde mudi deniyor. Bankalar, mudilerin parasını sizlere veriyor.
  2. Türk Lirası mevduatı olarak bankalarda para tutan müşterilerinin sayesinde kaydi para yaratma hakkına sahip oluyor. Belirli oranlarda bu hakka sahip olan bankalar düşünsel olarak kredi yaratabiliyor. Aynı zamanda bu yarattığı kredinin bir miktarını olası bir zarar ihtimaline karşı Merkez Bankası’nın kasasında tutuyor. Bu nedenle, bankalar TL mevduat  tutan müşteriler bulmak zorunda kalıyor. Bunu da daha yüksek faiz oranları teklif ederek yapıyor. Daha yüksek faiz kazancı teklif ettiğinde ise kredi faizleri yükseliyor. Çünkü, bankalar kâr etmek istiyor. Kâr etmesi için ise maliyetinden daha fazla miktara ürününü satmak durumdadır. Bu noktada da kredi faizleri yükseliyor. Çünkü, kendilerinin parayı bulma maliyetleri artıyor.

Bizim için bu noktada kredilerin faiz oranlarının düşüşü veya artışı biçimleniyor. Merkez Bankası’ndan gelen faiz artışları bankalardan karşılık buluyor. Bankalar da mevduata ödedikleri faizleri artıyor. Bu nedenle kredi faizleri artıyor. Buradan çıkan sonuç ise şu oluyor: “kredi faizleri düşecek mi?” veya “kredi faizleri yükselecek mi?” sorularını sormadan önce piyasanın içinde bulunduğu durumdan Merkez Bankası’nın tutumuna kadar geniş açıda bilgi edinmemiz gerekecektir.

Kredi faizlerinin ne olacağı konusunda kesin yargılara varmak hiç de kolay olmayacaktır. Buna rağmen, piyasaları aktif olarak takip ederek aklınıza takılan soruları giderebilirsiniz.

 

 

YORUMLAR YAZ
  • Merkez Bankası Faizi Artıracak mı? – Kredi Mühendisi – Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri6 ay önce
  • […] mi? Sizinle “Merkez Bankası Faizi Artıracak mı?” sorusunu irdelemeden önce size “Kredi faizleri Düşecek mi? Kredi Faizleri Yükselecek mi?” yazımızı kesinlikle okumanızı öneririz. İki yazıyı da sonuna kadar bitirmeniz halinde […]