Kredi Çekerken Sigorta Yaptırmak Zorunlu mu? - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Kredi Çekerken Sigorta Yaptırmak Zorunlu mu?

Kredi Çekerken Sigorta Yaptırmak Zorunlu mu?

Kredi çekme işlemlerinin tamamı, bankalar için olduğu kadar krediyi çeken kişiler ya da kurumlar için de oldukça büyük bir risk barındırmakta. Hayat müşterek sözünde de olduğu gibi, bir şeylerin ters gitmesi her zaman mümkün. İşlerin durulması ve satış yapamamanız, işten çıkartılmanız, ekonomik kriz dönemine denk gelmeniz gibi durumların tamamı, aktif bir şekilde ödediğiniz ve uzun bir süre boyunca hiç sorun çıkartmadan hayatınızı sürdürebileceğiniz bir alan açan kredinizin borçlarını ödeyememenize sebep olabilir. Daha da kötüsü ise, kredi çeken kişinin hayatını kaybetmesi, işlerin bir anda dağılıvermesi ve kredi ödeme yükümlülüğünün yakınlarına ya da ortaklarına kalması gibi sıkıntılı durumların meydana gelmesidir.

kredi-cekerken-sigorta-zorunlu-mu

Ölüm, kaza gibi durumlarda bazı bankaların kredi işlemleri esnasında belirttikleri sigorta poliçeleri seçeneğini kullanmak, sonrasında kredinin herhangi bir sorun yaşanmadan sonlanmasına ve geride kalanlar için yükümlülüklerin ortadan kalkmasına yardımcı olabilmekte.

Peki kredi çekerken sigorta yaptırmak zorunlu mu?

Kredi çekerken sigorta yaptırmanın zorunlu bir işlem olmadığını söyleyerek sorumuzun cevabını verelim. Bir dönem krediler esnasında zorunlu olarak uygulanan hayat sigortası uygulamaları, sonrasında zorunluluktan kalktı ve krediyi çeken kişi ya da kurumların tercih edebilecekleri bir seçenek haline getirildi.

Elbette ki kredi çekerken sigorta yaptırmak riski oldukça azaltan ve sizler çalışmalarınızı yürütürken daha da rahat bir şekilde, geleceğe daha kaygısız bakabilmenize yardımcı olan bir işlem. Ancak bu tarz kredi sigortalarının da kredi miktarlarının büyüklüğüne göre oldukça külfetli maliyetlere ulaşabildiğine ve pek çok kişinin bu yüzden sigorta yaptırmayı tercih etmediğine de dikkati çekmek isteriz. Kısa bir fayda zarar analizi yaparak riski tahlil etmek ve kredi çekilen esnada bu sigortaya ayırabileceğiniz bütçe üzerine düşünmek, son kararınızı verirken yapabileceğiniz işlemler arasındadır. Tamamen öznel bir tercih olan kredi çekerken sigorta yaptırma durumu, ölüm, sakatlık gibi durumlarda borcu kapatmayı, ertelemeyi ya da maksimum ödeme miktarlarıyla sınırlama gibi hizmetleri sizlere sağlayabilmektedir. Bunun haricinde ise yanında hem hayat sigortası, hem de kaza sigortası hizmetleri standart olarak sunulabilmektedir.

Kredi çekerken bir yandan da hayat sigortası yaptırmak, gündeme alınabilecek olan işlerden birisi.