Kredi Çekerken Aranan Şartlar - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Kredi Çekerken Aranan Şartlar

Kredi Çekerken Aranan Şartlar

Günümüzde pek çok kişinin ihtiyaçlarından birisi olan sıcak para, çoğunlukla birikmiş bir halde bulunmadığı için borç alma usulüyle edinilmekte. Bunun en güvenli şekilde edinilebilmesinin ve sonrasında da ödemelerinin düzenli ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebilmesinin en kolay yolu ise kredi konusunda makul seçenekler sunan bir bankaya giderek başvuruda bulunmak.

Kredi çekmek isteyen pek çok kişi, öncesinde puan durumunu çeşitli araçlar yoluyla kontrol ettirmekte ve bu şekilde ne kadarlık bir kredi alabileceğini az çok hesap ederek başvurusunu buna göre yapmakta. Bu sayede hem kredinin çıkma ihtimalini yükseltmekte, hem de hem de kredi başvuruları esnasında en çok dikkat edilen “daha öncesinde kredilerin reddedilmiş olması” durumundan kaçınmaktalar (bilindiği gibi, önceden reddedilmiş kredileriniz toplam kredi puanınızı düşürmekte)


Kredi Başvurusu Yapmak Kredi Notunu Düşürür mü?

→ Kredi Çekerken Sigorta Yaptırmak Zorunlu mu?


Peki kredi çekerken aranan şartlar nelerdir?

Yazımızda sizlere bu konuda dikakt edilen en belli başlı unsurlardan bahsedeceğiz.

kredi-cekerken-aranan-sartlar

Kredi çekerken aranan şartlardan en önemlisi, yazımızın başında da özellikle belirttiğimiz gibi kredi puanınızdır. Orta halli olarak tabir edilebilecek bir krediyi alabilmek ve ihtiyaçlarınızı bu şekilde karşılayabilmek için en azından 1000 puan ve üzerinde bir nota sahip olmanız kesin olarak sizden beklenenler arasındadır.

Gelir konusunda sorun yaşamayacağınıza ve ödemeleri bu şekilde düzenli bir şekilde ödemeye devam edebileceğinize dair bankaya sunacağınız ikna edici belgeler de, kredinizin onaylanması açısından gerekli şartlar arasındadır. Oldukça varlıklı olsanız da, aylık geliriniz ortalamanın çok üzerinde olsa da, bunu belgeleyemediğiniz sürece kredinizi alabilme ihtimaliniz çok azdır, ya da size verilen kredilerin miktarı oldukça düşük olacak ve isteklerinizi karşılamaya yetmeyecektir. Dolayısıyla düzenli gelir beyan edebiliyor olmanız kesinlikle lehinizedir.

 

Halihazırda ödemekte olduğunuz bir başka kredinin bulunmaması da kredi çekerken aranan şartlar arasında yer almaktadır. Başvurduğunuz banka ya da bir başkası farketmeksizin başvuru yaptığınız tarihler esnasında çektiğiniz bir kredi diğerine eklendiğinde doğal olarak ödemelerinizi karşılayabilmeniz zorlaşacaktır. Bu yüzden bankalar, aynı anda birden fazla kredi sahibi olmak isteyen kişilere karşı daha temkinli yaklaşmakta ve şartları daha da zorlamaktadırlar. Üzerinizde kredi olsa bile, bu kredinin miktarının yüksek olmamasını tavsiye etmekteyiz.