Kredi borcu ödenmezse ne olur? - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Kredi borcu ödenmezse ne olur?

Kredi borcu ödenmezse ne olur?

Kredi çekmeden once ya da kredi kartını kullanırken ödeme planlarınımızı iyi ayarlamalıyız. Kredi almadan once kendimize kredi borcu ödenmezse ne olur? Sorusunu sormamızda fayda var.

Peki ödeme gününde borcumuzu kapatamazsak ne oluyor, bankalar ne tarz yaptırımlarda bulunuyor? Bu yazımızda sizlere bunlardan söz etmeye çalışacağız.

İlk aşamada bankalar alacaklarının tahsili için sizinle iletişime geçecekler. Yasal takip ilk aşamada söz konusu olmamakta, bankalar size borcunuzu ödemeniz veya yapılandırmanız için seçenekler sunarlar. Borcunuzu gecikme faizi ile birlikte ödeyip bu durumdan kurtulabilirseniz. Herhangi bir yasal prosedürle karşı karşıya kalmazsınız. Ancak borcunuzu ödemek istemesezsiniz bankalar peşinizi bırakmayacak. Size son olarak ek bir süre tanıyıp borcunuzu gecikme faiziyle birlikte ödemenizi veya yapılandırma teklifini sunarlar. Bu aşamada da borcunuzu ödememekte ısrarlıysanız yasal takip söz konusu olmakta aynızamanda Merkez Bankası Kara Listesine girmekteniz. Bu durumda kredi siciliniz de bozuluyor ve bankalar tekrar kredi kredi kullanmak için minimum 5 yıl beklemeniz gerekmekte.

kredi-borcu-odenmezse-ne-olur

Kredi borcu ödenmezse ne olur?

Yasal takiple sahip olduğunuz banka hesapları bloke edilebilir, alacaklarının tahsili için eğer sigortalı olarak çalışıyorsanız maaşınızın belirli bir bölümüne haciz gelmesi söz konusu olabilir aynı zamanda icra takibi de başlatılabilir.

Sonuç olarak kredi borcu veya kredi kartı borcunuz yüzünden bu tarz istenmeyen durumlara düşmeden once mümkün olduğunca banka ile ortak bir anlaşmaya gitmeli, borcunuzu olabildiğinizde ödeyebileceğiniz şekilde yapılandırmaya çalışmalısınız.