Kredi Başvurusunda Gerekli Belgeler - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Kredi Başvurusunda Gerekli Belgeler

Kredi Başvurusunda Gerekli Belgeler

Hergün yüzlerce insan bankalara ve finans kuruluşlarına kredi çekebilmek amacıyla başvuruda bulunuyor. İhtiyaçlarımızı karşılamak için ya da yeni bir ev, araba için kredi çekebiliyoruz.

Kredi çekmek oldukça önemli bir finansal karar. Gelirimiz belirli bir miktar bölümünü daha sonra ödeyeceğimiz bu kredilere ayırmak zorunda kalacağız.

Kredi başvuruları için genellikle TC Kimlik numaramızın bulunduğu bir kimlik kartı yeterli oluyor.


→ Adıma Çekilmiş Kredi Var Mı? Nasıl Öğrenilir?

→ Ruhsattan Rehin Kaldırma İşlemleri


Ancak kredi çekerken bankalara bir takım belgeler sunmamız gerekiyor. Bu belgeler çekeceğimiz kredinin türüne göre değişkenlik gösterebiliyor.

Genel olarak istenen belgeleri listeyecek olursak;

Gelir Belgeleri

Çalışanlar için, bordro, gelir yazısı, SGK hizmet dökümü

Emekliler için, SGK Emekli belgesi, emekli maaş cüzdanı bunun yanında emekli olduktan sonra başka bir yerde çalışma durumunuz varsa bununla ilgili işyeri destek prim belgeniz

Şirket sahibi iseniz; güncel vergi levhası, yıllık gelir vergisi beyannemesi

Kira veya Faiz geliri sahibi iseniz; gayrimenkul tapusu, kira kontratı, faiz geliri belgeleri

Çiftçi iseniz; Çiftçilik belgesi, arazi tapusu

Kredinin Türüne Göre olan belgeleri kısaca sıralayacak olursak;

Taşıt veya Ev için Belgeler

Örneğin araç kredisi için çekilecekse genellikle proforma fatura, eğer araç ikinci el için araç ruhsatı ve tescil belgesi.

Eğer konut için kredi çekiliyorsa; kat mülkiyetli tapu veya kat irtifaklı tapu ve inşaat ruhsatı gibi belgeler istenebilmektedir.

Bu belgeler çekeceğiniz kredi tipine ve bankadan bankaya göre değişkenlik gösterebilir. Güncel halleri için kredi çekmek istediğiniz bankadan destek almanız tavsiye edililir.

Bunu yanında kefil olacak kişiden de genellikle bu belgeleri toplaması istenmektedir. Eğer çekeceğiniz kredide kefil gösterme durumunuz varsa, gerekli belgelerin onlar için de toplanması gerekmektedir.