Kredi Başvurularında Dikkat Edilmesi Gerekenler - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Kredi Başvurularında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi Başvurularında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi kullanırken, kullanacağınız kredinin türüne göre dikkat etmeniz gereken, işlemlerinizi hızlandıracak aynı zamanda ekonomik açıdan faydalı olabilecek bazı hususlar vardır. İster Konuk Kredisi, ister ihtiyaç kredisi isterseniz taşıt kredisi kullanıyor olun, öncesinde yapacağınız araştırmalar size avantajlar sağlayacaktır.

Kredi Mühendisi olarak sizlere kredi başvurusu konusundaki kilit detayları sunuyoruz.

  • Kredi Miktarı ve Türünü Belirleyin

Öncelikle çekmek istediğiniz kredi miktarını belirleyerek işe başlayabilirsiniz. İhtiyaç duyduğunuz rakam sizin ekonomik seviyenizle örtüşüyor mu? Yani bankaların size krediyi verdiği durumu düşündüğümüzde, siz kredinizi sorunsuz olarak geri ödeyebileceğinizi düşünüyor musunuz?

Miktar olarak ekonomik seviyeye uygun kredi seçmek, hem geri ödeme planı bakımından rahat olacaktır hem de yüksek kredi başvurularınızın –geliriniz ile orantısız derecede yüksek- red ile sonuçlanma ihtimali yüksek olacaktır. Dolaylı olarak bu işlem sizin KKB kredi puanınıza etki etmekte ve gelecek kredileriniz açısından da belirleyici olmaktadır. O yüzden bu hususa azami dikkat etmekte yarar var.

Kredi türünün belirlenmesinde ise krediyi kullanacağınız alan ve faiz miktarları etkili olmaktadır. Eğer bir konut almak istiyorsanız vade avantajı yüzünden ev kredisi tercih etmelisiniz, ancak örneğin ikinci el bir araç alımı yapacaksanız çekeceğiniz bir tüketici kredisi size daha büyük avantaj sağlayabiliriz. Bu durumları karşılaştırmak fayda var.


→ Düşük Faizli Konut Kredisi Veren Bankalar

→ 2016 Yılında Konut Kredisi Faizleri Düşer mi?


  • Banka Karşılaştırması Yapın

Çalıştığınız bankadan teklif almakla yetinmeyin, istediğiniz miktarlarda ve vadelerle kredi verebilecek diğer tüm bankalardan da mutlaka teklif alın. Teklifler arasında oynacak çok ufak miktarlar bile büyük rakamlar üzerinde ciddi miktarlar oluşturabilmektedir. Bunun yanında bankaların ekspertiz ücretleri, dosya masrafları ve komisyon miktarları gibi diğer gider kalemlerini de ayrıca incelemekte fayda var. Başlangıçta önemsiz gibi görünseler de ciddi miktarlara ulaşabildiğini hatırlatmakta fayda görüyoruz.

Bu noktada kredi sözleşmelerini dikkatli olarak incelemek gerekmektedir.

  • Karar

Sunduğu faiz ve vade olarak en avantajlı bulduğunuz banka için başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Olumsuz dönüş durumlarında eğer normal şartlarda kabul alacağınızı düşünüyorsanız diğer alternatifleri denemenizde fayda var, ancak bu durumu abartıp yüksek sayıda red yanıtı almanız siciliniz açısından kötü bir görünüm yaratacaktır.