Kredi Ara Ödemede Faiz İndirimi - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Kredi Ara Ödemede Faiz İndirimi

Kredi Ara Ödemede Faiz İndirimi

22 Mayıs 2015 tarihinde yayımlanan ve bu tarihten 6 sonra yürürlüğe giren Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliğine göre tüketici, vadesi gelmeyen bir veya daha fazla taksidi veya kredi borcunun tamamını veya bir kısmını erken ödeyerek faiz indiriminden faydalanma hakkına sahiptir.

İlgili yönetmeliğin 17. Maddesinde ara ödeme ve uygulanacak indirim ile ilgili şu bilgiler yer almaktadır;

  • Tüketicinin ödeme planında yer alan herhangi bir taksidi vadesinden önce ödemesi ara ödeme olarak kabul edilir.
  • Ara ödemenin yapılması sonrasında kalan kısım anapara borcundan düşülür. Kalan taksit sayısı ve ödeme tarihi değiştirilmeden yeni bir ödeme planı oluşturulur. Tüketicinin talebi doğrultusunda yapılan ara ödemeye bağlı olarak ödemesiz dönem belirlenebileceği gibi taksit sayısı ve ödeme tarihlerinde de değişikliğe gidilebilir.
  • Yine tüketicinin talebi doğrultusunda, ara ödeme sonrasında oluşturulacak ödeme planındaki taksit tutarları ödeme öncesindeki taksit tutarlarından fazla olabilir.
  • Kullanılan kredide faizin tamamı veya bir kısmı peşin alınmış ise, ara ödemenin yapıldığı tarihteki meblağ esas alınarak akdi faiz oranı üzerinden faiz iadesi yapılması gerekir.
  • Yeni ödeme planının düzenlenmesi için herhangi bir ücret talep edilemez. Düzenlenmiş olan ödeme planın tüketiciye yazılı olarak verilmesi gerekir.

 

Yukarıda yer alan hususları bir örnekle açıklayalım.

36 ay vadeli 50.000.-TL lık kredi %1 ile kullandırılmıştır. Bu krediye %15 KKDF, %5 BSMV uygulanmıştır.

faiz-ara-odeme-1

[ads2] Yukarıda yer alan ödeme planına göre 3.11.2015 tarihinde 10.000.-TL ara ödeme yapılmıştır. Yapılan bu ödeme sonrasında yeni taksit tutarı ne kadar olmalıdır?

Öncelikle 03.11.2015 tarihli 10.taksit tutarı olan 1.718,61 TL tahsil edilir. Geriye kalan 8.281,39 TL ise anapara borcu olan 38.190,09 TL den düşülür.

10.000.-TL lık ara ödeme sonrasında kalan 29.908,70 TL lık anapara borcu, kalan vade sayısı olan 26 ay vade üzerinden yeni taksit hesaplanır. Buna göre yeni taksit tutarı 1.345,94 TL olacaktır.

faiz-ara-odeme-2

Örnek hesaplamada görüldüğü gibi söz konusu olan indirim sadece erken ödeme öncesinde işleyecek olan faiz ve vergilerin azalması şeklinde olup, faiz oranında bir düşüş söz konusu değildir.

Bunun yanında kredi kullanımı sırasında yapılan sigortalar da iptal edilebilir. Eğer yapılan sigortalar kredi teminatı için yapılmışsa ve bu kredi ara ödeme veya erken ödeme ile kapatılmışsa, kalan güne göre ödeme iadesi talep edilebilir.

YORUMLAR YAZ
  • Kredi faizleri düşecek mi? Kredi Faizleri Yükselecek mi? (3 Dakikada Kesin Cevap) – Kredi Mühendisi – Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri4 ay önce
  • […] konusunda aksiyon alabilmektedir.  Sürekli olarak değişen faizler ise vatandaşa “kredi faizleri düşecek mi?”  sorusunu bir hayli fazla […]