Kredi Alma İhtimalinizi Arttırın - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Kredi Alma İhtimalinizi Arttırın

Kredi Alma İhtimalinizi Arttırın

Nakit ihtiyaçlarımızın karşılanması için bankalara yaptığımız kredi başvurularında hem kredi notu hem de gelir durumuna göre değerlendirme yapılmaktadır. Her iki değerlendirme koşulunun da şartlara uygun olması halinde kredi talebi en kısa zamanda sorunsuz olarak onaylanarak kredi banka tarafından kullandırılır.

Değerlendirme kriterlerinin yeterli olmaması ya da eksik olması halinde kredi alma ihtimalinizi nasıl arttırırsınız?

Kredi Başvurularında Dikkat Edilmesi Gerekenler

kredi-alma-ihtimalinizi-arttirinKredi alma ihtimalinizi arttırabilmek için;

Öncelikle kredibilitenizi yüksek tutmanız gerekmektedir. Bu da bankalarla olan kredi çalışmalarınızda herhangi bir gecikme ve ödeme sorunu yaşanmaması durumunda gerçekleşmektedir. Düzenli ödediğiniz kredi ve kredi kartı ödemeleri kredi skor puanınızın artmasını sağlar. Bu nedenle ödemlerinizi düzenli yapmalısınız.

Bankalara yaptığınız kredi ve kredi kartı başvuru sayısı da en az düzensiz ödemeleriniz gibi skor puanınızın düşmesine neden olabilir. Mevcut olan kredi limitlerinizin toplamına oranla mevcut gelir durumunuz karşılaştırıldığında dengesizlik söz konusu ise, banka kanalıyla yaptığınız tüm başvuruların red olması söz konusudur. Bu da kredi skor puanınızın düşmesine neden olur. Bu nedenle mevcut risk yapınızda azalma söz konusu değil ise, arka arkaya kredi başvuru yapmayınız.

Kredi skor puanı, bankalarla yaptığınız düzenli çalışmaların ödeme performansınıza not olarak yansımasıdır. Eğer krdi başvurusu yapacağınız zamana kadar herhangi bir banka ile kredi, kredi kartı, mevduat gibi düzenli bir çalışmanız olmadı ise kredi skor puanınız sistem tarafından belirlenemeyecektir. Bu nedenle mümkün olan en kısa zamanda herhangi bir banka ile düzenli bir çalışma içine girmelisiniz. Bunu isterseniz kredi kartı başvurusu ya da fatura ödemelerini banka üzerinden gerçekleştirerek yapabilirsiniz.

Kredi alma ihtimalinizi arttırmanın bir diğer yolu da gelir durumunuzu kapsamlı olarak bildirmektir. Kredi başvurusu yaptığınız zaman başvuru formlarında hem sizin hem de aile fertlerinin gelir durumunun belirtildiği alan yer alır. Burada başvuru sahibi her ne kadar siz olsanız da, aile fertlerinin belgelenebilir gelirini belirtmekte kredi alma ihtimalinizi arttırır. Kredi değerlendirmelerinde; aile gelir durumuna bağlı olarak, genel giderler karşılaştırılır. Eğer gelir-gider tablosunda aşırılık söz konusu ise başvuru sahibinden ek teminatlar istenir. Bu gibi durumlarda sizin ve ailenizin gelir durumunu kanıtlayan belgelerin dışında, ek gelir kaynaklarınızı da belirtebilirsiniz. Örneğin; kira geliri, faiz geliri, serbest meslek geliri gibi…

Sonuç olarak, kredi başvuru formunda yer alan her bilgi sizin için ayrı bir skor puanına karşılık gelmektedir. Burada yer alan her ekstra bilgi kredi talebinizi olumlu veya olumsuz sonuçlanmasında önemli bir etkendir.