Kredi Alabilmek için Minimum Şartlar Neler? - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Kredi Alabilmek için Minimum Şartlar Neler?

Kredi Alabilmek için Minimum Şartlar Neler?

Bankalardan kredi alabilmek için bazı şartları taşımanız gerekmektedir. Genellikle bu şartlar, kullanmak istediğiniz kredi türü ve limitine bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Bu yazımızda, bankalardan kredi alabilmek için minimum şartlar nelermiş ona bakacağız.

 

Kredi alabilmek için hangi şartları taşımak gerekir?

 Kredi başvurusunun değerlendirmeye alınabilmesi için öncelikle kredi notunun belirlenmiş olan puanın üzerinde olması gerekir. Genellikle bu puan 1500 puan olmakla birlikte talep edilen kredi limitine göre de değişkenlik gösterebilmektedir. Bazı bankalar kredi notu yüksek olan müşterileri için özel faiz oranları veya komisyonsuz kredi kampanyaları düzenlemektedir.

Bildiğiniz gibi, kredi notu düşük olan kişilerin kredi başvuruları olumsuz değerlendirilmektedir. Bu nedenle de ya ek gelir bildirmek ya da kefil göstermek durumunda kalabilmekteler. Bu tür durumlarla karşılaşmamak için kredi notunu yükseltme yoluna gidilebilir.

kredi-alabilmek-icin-gerekli-minimum-sartlarKredi notu, kredi başvurusunun değerlendirmeye alınmasında en büyük etkenler arasında yer alsa da diğer önemli bir nokta da sigortalı olarak çalışmaktır. Bazı bankalar son 3 aya, bazıları da son 6 aya ait aktif sigortalılık halini kabul etmektedir. SGK kayıtları bankalar tarafından görüntülenebilmektedir. Bu nedenle kredi başvurusu yaptığınız zaman sizden sadece gelir belgenizi ve kimlik fotokopinizi isteyebilirler.

Eğer sigortalı olarak herhangi bir işyerinde çalışmıyor ama kira veya faiz geliri gibi ek gelir elde ediyor ve bunu da belgeleyebiliyor iseniz yine kredi başvurusu yapabilirsiniz. Ek gelir yanında ipotek veya araç rehini de verebilirseniz istediğiniz kredi limitini sorunsuz olarak kullanabilirsiniz.

Kredi Notum Sıfır 0 Ne Yapmalıyım?

Kredi puanı ve gelirin belgelenmesinin yanında, belgelediğiniz son gelirinizin mevcut borçlarınızı ve yeni kullanmak istediğiniz kredinin taksitlerini karşılayacak tutarda olması gerekir. Eğer gelirinizde herhangi bir değişim yok ise eski borçlarınızı kapatmadan kredi başvurusu yapmayınız.

Mevcut borçlarınızdan bazıları takibe alınmış ve bu borçlar kapatılmamış ise büyük bir ihtimalle kara listeye alınmışsınız demektir. Kara listeye alınan kişiler de maalesef bankalar üzerinden kredi kullanamazlar. Bu gibi bir durumla karşılaşmamak için kullanmış olduğunuz kredili hesapların ödeme tarihlerini takip etmeli ve düzenli olarak ödemelerinizi yapmalısınız. Eğer mevcut ödeme performansınızda bir gecikme yaşayacağınızı düşünüyorsanız bunu sorunlu hale gelmeden farklı şekillerde çözmeye çalışmalısınız.