Kısa ve Uzun Vadede Konut Kredisi Faizleri Ne Olur? - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Kısa ve Uzun Vadede Konut Kredisi Faizleri Ne Olur?

Kısa ve Uzun Vadede Konut Kredisi Faizleri Ne Olur?

Aralık 2015 itibariyle gelen Fed faiz arttırım kararı sonrasında, para piyasalarında yaşanan hareketlilik Türkiye’deki faiz oranlarının da artmasına neden oldu.

Arka arkaya yapılan açıklamalar, hem döviz cephesinde hem de TL cephesinde aşırı dalgalanmalara sebep oldu. Para piyasası her ne kadar faiz arttırım kararını bekliyor olsa da, bu kararın uzun süreli olup olmayacağı ve dünya ekonomisindeki hareketliliklerin piyasalar üzerindeki etkisinin ne derece olacağı daha çok merak edilmekte idi.

Fed’in faiz arttırımı ile birlikte bizdeki faiz oranlarında da aynı oranda artış meydana geldi. Türkiye ekonomisi yaşanan bu hareketliliğe daha dayanıklı bir piyasa olduğundan, dış piyasalar kadar fazla etkilenmedi.

2016-konut-faizleri-duser-mi
2016 yılı itibariyle yaşanan krizler, özellikle sınırlarımızda yaşanan hareketlilikten kaynaklanmaktadır. Rusya ile yaşanan uçak düşürme krizi, Türk işadamlarının da bu krizden etkilenmesine neden oldu. Özellikle inşaat sektöründe gerçekleştirilen anlaşmaların fesh edilmesi ve iş adamlarının ülkeye girişlerinin zorlaştırılması krizin farklı bir boyuta taşınmasına neden oldu.

 

2016 Yılında Konut Kredisi Faizleri Düşer mi?

Dış piyasalarda bunlar olur iken, Ülkemizde inşaat sektörü çalışmalarına tam gaz devam etmektedir. Kentsel dönüşüm projelerinin hızlandırılması ve inşaat firmalarının satışa sunduğu birçok projenin daha maket aşamasında iken satışının tamamlanması bizdeki piyasanın dış etkenlerden pek de fazla etkilenmediğinin kanıtı.

kisa-uzun-vadede-konut-kredisiTüm bu gelişmelere bağlı olarak görülen şu ki, konut kredilerinde meydana gelen faiz artışına nazaran, satışa sunulan konut fiyatlarında ki artış daha hızlı ilerliyor. Bu da sektörün ne kadar hareketli olduğunu ve önümüzdeki dönemde de gelmesi beklenen yeni bir faiz düzeltmesinden önce, mevcut konut fiyatlarında artışın olması daha yüksek bir ihtimal.

Kısa ve uzun vadede konut kredisi faizleri ne olur? Sorusuna şu sıralarda net bir yanıt vermek maalesef mümkün değil. Şubat 2016 itibariyle Fed’in yapmış olduğu açıklamalar sonrasında bu yıl için yapılması planlanan faiz artışlarının, değişen dış ekonomik gelişmelere bağlı olarak beklemeye alındığı ve yaşanan gelişmeler doğrultusunda hareket edileceğinin sinyalleri verildi. Bu da bizler için tam bir belirsizlik demektir. Bildiğiniz gibi belirsizlikler özellikle döviz piyasasında ani fiyat değişimlerini getirmekte ve bu da maliyetlerin değişkenlik göstermesine neden olmaktadır.