Findeks Kredi Notu Nedir? Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Findeks Kredi Notu Nedir? Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Findeks Kredi Notu Nedir? Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Findeks kredi notunuzun sizin davranışlarınızın bir sonucu olduğunu 3 dakikada öğrenmeye ne dersiniz?

Babanıza bile güvenmeyin denilen bir dönemde kimsenin kimseye bedavadan para vermeyeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Peki, bu durumda “bankalar neden insanlara kredi verir?” sorusu aklınızda belirebilir. Çünkü, bankalar kredi vererek para kazanırlar. Ancak burada çok ciddi bir koşul vardır: Verdikleri kredileri geri alabilmeleri gerekir.

Kredi, bir tür borçtur. Size güveniyorum, kredibilitenize inanıyorum ve size verdiğim borcu geri alabileceğime inanıyorum anlamlarını taşır. İnsanlar kimlere borç vermeyi sever? Borç kime verilir? Elbette borcunu geri ödeyeceğini düşündükleri kişilere… Aslında bankalarda da durum tamamen aynıdır. Kişiden kişiye göre kredi faiz oranları dahi değişir. Bu durum da çok doğaldır. Çünkü, kişilerin borcuna sadık olma biçimleri değişir. Kimileri borcu varken uyuyamaz. Kimileri ise borcunu hiç düşünmeden aylarca yaşayabilir. İşte bu durumda da kişilerin kredi notu değişir.

kredi notu nedir, findeks kredi notu

Kredi çeken bireylerden çekilen kredilere kefil olanlara kadar herkesin bir kredi notu vardır. Bu veriler, Kredi Kayıt Bürosu‘nda işlenerek bireylerin davranışları incelenir. Biriktirilen veriler, olası bir kredi başvurusu öncesinde incelenerek bireyin kredi aldıktan sonra nasıl davranış sergileyeceğine dair tahminlerde kullanılır. Bu durum kısaca şunları içerir:

  • Daha önce krediye krediye başvurdunuz mu?
  • Başvurduğunuz kredileri alabildiniz mi?
  • Aldığınız kredileri geri ödediniz mi?
  • Herhangi bir yasal takibe yakalandınız mı?

Aslında bu soruların temelinde iki nokta incelenir: “Borcunuza sadık mısınız?” ve “aldığınız borcu geri ödeyecek misiniz?” sorularını geçmiş bilgilerinize bakarak harmanlar.

Bu bilgileri kendi deneyimine göre yorumlayan bankalar size kredi verip vermeme seçeneceğini kullanırlar. Findeks kredi notu ise sizin yapmış olduğunuz bilgilerin nota dökülmüş biçimidir.

En yüksek findeks kredi notu 1900 olarak bulunmaktadır. Bu durumda bulunan kişilere çok düşük faizli kredi verilir. Özellikle 1850 puan ve üzeri ‘mükemmel’ kullanıcı anlamını taşır. Bu nedenle, bankalardan en düşük kredi faizi ödeyerek kredi alan bireyler bu puanlara sahiptir.

Findeks Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Sicil, hayatımızın her alanında önümüze çıkar. Örneğin; işe başvururken adli sicil belgesi istenir. Burada işverenin görmediği istediği durum, geçmiş yaşantımızda suça veya olaya katılıp katılmadığımızdır. Çünkü, eğer katıldıysak bir risk barındırıyoruz demektir. Bu da hanemize eksi bir puan olarak yazılabilir.

Aynı durumu okul hayatımızdan bir örnekle inceleyelim. Okullarda neden karne verirler? Üniversitede neden bir transkript belgesi verilir? Sanırım, olayı kavradık. Hayatımızın her alanında kurumlar bizim için bir sicil oluşturuyor. Böylelikle bizi tanımlarken geçecek süreyi kısaltıyorlar.  Şunu söyleyebilirsiniz: Sicil her zaman doğruyu mu yansıtır? İnsanın yaşı ve yaşantısı değiştikçe sicili de değişmez mi?

Evet, haklısınız! Kesinlikle değişir. Bu nedenle kredi notunuz durağan değildir.  Sene içerisinde ve seneler içerisinde notunuz düşüp yükselebilir.  Diğer bir deyişle sicilinizin sabit kalmadığını söyleyebiliriz. Yaptığınız her hareket sicilinizi olumlu veya olumsuz olarak etkileyebilir. Bu durumda da kredi siciliniz oluşur. 5 yıl önce çektiğiniz kredinin geciktirdiğiniz taksidi dahi bu siciliniz içerisinde mevcuttur.

kredi notu nedir

bankalar kredi notunuza göre faiz seçenekleri sunar

Peki, öyleyse farklı bankalar aynı kişiye neden farklı oranlarda faiz içeren krediler sunar? 

  • Farklı miktarda nakite sahip olabilirler. Bazı bankalar,
  • Farklı kullanıcılara hitap ediyor olabilirler.
  • Ekonominin içinde bulunduğu duruma göre kredi verip vermeme istekleri farklılaşabilir.
  • Yeni müşteriler kazamaya çalışıyor olabilirler.

Bunlara ek olarak, daha köklü bankaların daha detaylı inceleme yaptığınızı söyleyebiliriz. Piyasaya yeni giren bir banka ise daha riskli müşterilere kredi vermek konusunda rahat davranabiliyorlar.

Genel olarak, kredi notunun ne olduğuna ve kredi notunun nasıl hesaplandığına dair verileri derlemeye çalıştık.

Eğer “Findeks Kredi Notu Nedir?” ve “kredi notu ne anlama gelir?” sorularınıza cevap verebilmişsek mutlu olur. Şayet aklınıza takılan noktalar varsa yorumlarınızla bize sorarak yardım alabilirsiniz. Kredi Mühendisi

aklınızda soru işareti olarak kalan bütün sorunlarınıza cevap verebilmek için sizin yanınızda olacaktır.

Sonuç olarak; kredi ihtiyacı olan vatandaşların yalnızca birkaç aylık davraşına değil, yıllar boyunca geliştirdiği tutumuna bakıldığını görüyoruz. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) bu işlevi yerine getirerek sistemin güvenliğini sağlıyor. Bizler de kredi notunun ne derece önemli olduğunu bilerek düzenli harcama ve düzenli ödeme davranışları geliştiriyoruz.

Kredilerinizi aksatmanızın findeks kredi notunuzu düşürdüğünü yineleyerek sağlıklı günler diliyoruz 🙂