Engelliler için Kredi Veren Bankalar - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Engelliler için Kredi Veren Bankalar

Engelliler için Kredi Veren Bankalar

Engelli kişilerin merak ettiği sorulardan bir tanesidir, engelli kişiler kredi çekebilir mi? Bu sorunun yanıtını bulduktan sonrada beliren diğer soru, engelliler için kredi veren bankalar hangileridir?

İşin aslında bankalar sizin engel durumunuzla çok fazla ilgileniyor diyemeyiz. Bankalar ve finans kuruluşları diğer firmalar gibi kar amacı güttüklerinden, kredisini ödeyebilecek her bireye kredi vermeye çalışmaktadırlar.

Ülkemizde bankacılık sektöründe önemli hizmetlerde bulunan Yapıkredi bankasının “Hizmette sınır yoktur” anlayışıyla engelliler için 2008 yılından beri yürüttüğü engelsiz bankacılık programı bulunmaktadır. Engelli vatandaşları toplumun bir parçası olarak ve onların sosyal hayata daha çok katılabilmesi adına, bankacılık alanında bir takım düzenlemelere giden Yapıkredi, bu alanda ilklerden birini de temsil etmektedir.


→ Evde Bakım Parası Nedir? Kimlere Ödenir?

→ Evde Bakım Parası Nasıl Alınır? Nereye Başvurulur?


[ads2] Engelliler için çalışmalarını yürüten bankalardan bir diğer ise Garanti bankası. Garanti bankası engelliler için kurumsal sosyal sorumluluk anlayışı çerçevesinde engelliler için bankacılık hizmetlerini ulaşılabilir seviyelere getirmeyi amaçlamaklamtadır. 2012 yılından itibaren yaptığı düzenleme çalışmalarıyla, bünyesinde bulundurduğu şube ve ATM leri, engelli bireylerin de yararlanabileceği şekilde tasarlama ve personelini bu konuda eğitme konularına önem vermiştir. Bunun yanında 2014 yılında Aile ve Sosyal Politikalar Bakalnlığı ile yaptığı “İşe Katıl Hayata Atıl” projesinde, engelli bireylerin iş hayatına atılmalarını sağlamak için destekte bulunmuştur.

Engelliler için bir diğer kredi olanı ise KOSGEB kredisi. Engelliler için kosgeb kresi alınmasında herhangi bir engel bulunmamaktadır. Kendi işini kurmaya karar vermiş engelli bireyler, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanalığı önderliğinde kurulan Kosgeb’in faizsiz kredi desteklerine başvurabilirler. İş kurmak isteyen engelli bireyler 30 bin TL ye kadar hibe ve diğer kosgeb kredi imkanlarından yararlanabilirler.engelli

Engelli aracı alımı için kredi bakıyorsanız bu konuda Türkiye Finans’ın yaptığı girişimler mevcut. Engelli vatandaşların engel duruma göre devletin ÖTV muafiyetinin yanı sıra, bankanın sağladığı kredi fırsatından da yararlanarak engelli bireylerin araç sahibi olması kolaylaştırılıyor. 48 aya varan vadeler ile engelli araç kredisinden yararlanmanız mümkün. Bunun yanında araç firmalarının kendi düzenledikleri faizsiz kredi kampanyalarına da katılarak araç sahibi olmanız mümkün.