En Uygun Konut Kredisine Nasıl Karar Verilir - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

En Uygun Konut Kredisine Nasıl Karar Verilir

En Uygun Konut Kredisine Nasıl Karar Verilir

Konut kredisini diğer kredilerden ayıran, vade süresi, alınmak istenen konutun belirli şartlar taşıması ve genel olarak diğer kredilerden yüksek rakamlarla işlem yapılması gibi bir takım farklılıklar bulunmaktadır. Haliyle bu durumda kredi çekerek ev almak isteyen vatandaşların kendilerine en uygun konut kredisinin hangisi olduğu konusunda karar vermesi kolay olmamaktadır. Ödenecek mebla ve uzun vade süreleri gibi kriterlere bakıldığında hayatımıza etkisi diğer kredilere oranla daha fazla olmaktadır, bu yüzden konut kredisi kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken kilit noktalar bulunmaktadır.

Peki kendimize uygun konut kredisine nasıl karar vermeliyiz? Bunun için olaya çift taraflı yaklaşıp hem kendi ekonomik durumlarımızı incelemeliyiz hem de çalışacağımız banka ya da finans kuruluşlarını incelemeliyiz. Söz konusu olan kredini muhtemelen yaşantınızın sonraki 10 yılına etki edeceğini gözden kaçırmamalısınız ve bu konuda aceleci davranmamalısınız.


en-uygun-konut-kredisine-karar-vermek

 

→ 2016 Yılında Konut Kredisi Faizleri Düşer mi?

→ Düşük Faizli Konut Kredisi Veren Bankalar

 


Konut Tipinin Uygunluğu

Konut kredisi kısmına geçebilmek için öncelikli olarak almayı planladığımız konutun kredi için uygunluk şartlarını taşıyıp taşımadığıdır. Olası bir borcun ödenmemesi durumunda banka aldığınız konutu satışa çıkartıp tekrar paraya dönüştürebilmesi ve zarar etmemesi için aldığınız konutta belirli yeterlilik aramaktadır. Hisse tapular ve ipotekli konutlar bankaların konut kredisinde uzak durduğu tipten konutlar olmakla birlikte, satış gündeme geldiğinde sorun yaşatması da muhtemel konutlardır. Kat mülkiyeti olan ya da müstakil evler, duruma göre ise proje aşamasındaki konutlar diğer türlere nazaran daha tercih edilesi yatırımlar olacaktır.

 

Ödeme planı

Almayı planladığınız konut için, aylık maaşınıza ve varsa ek gelirlerinize göre ayırabileceğiniz maksimum rakam ne olacaktır? Genel olarak kredilerde maaşın %60 gibi rakamı kredi ödemesi olarak düşünülebilmektedir ancak bu oran kişinin ödeme gücüne göre değişebilmektedir. Bütçe planlamanızı iyi bir şekilde ayarlamı ve önce kendi ödeme planınızı çıkarmalısınız.

 

Banka Araştırması

Bu hususta ihtiyaç duyduğunuz krediyi verebilme ihtimali olan bütün bankalardan ilgili teklifler alınmalı ve karşılaştırılmalıdır. Sadece maaşınızı aldığınız veya sık kullandığınız banka yerine size ekonomik olarak en uygun seçeneği sunacak olan banka tercih edilmelidir. Vade oranları, faiz miktarı, görünmeyen ek giderler – dosya masrafları, ekspertiz ücretleri – incelenmeli ve karşılaştırılmalıdır.