Devlet Destekli Konut Kredileri - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Devlet Destekli Konut Kredileri

Devlet Destekli Konut Kredileri

Hükümetimizin seçim vaatleri arasında yer alan devlet destekli konut kredileri sisteminin, 2016 yılı içerisinde devreye gireceği ifade edilmektedir. Bu sistemin devreye girmesi ile ev sahibi olmak hayal almaktan çıkacak gibi görünüyor.

64. Hükümet Eylem Planı’nda yer alan bu sistem, 3 yıl boyunca para biriktirmeye dayalı bir sistemdir. Bu sisteme dahil olmak için, konut almayı düşünen kişilerin devlet destekli kredi kullanmak istediklerini bildirmeleri gerekmektedir. Bu taleplerini iletmelerini takiben kendilerine hesap numaraları bildirilerek, 3 yıl boyunca her ay düzenli olarak para yatırmaları istenecektir. Bu sürenin bitiminde de hesapta biriken tutarın % 20’si kadar devlet desteği almaya hak kazanacaktır. Devlet destekli konut kredilerinde üst limit 15.000 TL olarak belirlenmiş olup, hesapta biriken tutarın % 20 ’sinin daha fazla tutması halinde de yine verilecek destek bu tutarı geçemeyecektir. Belirlenmiş olan bu üst limit, her yıl yeniden değerleme oranına göre yeniden belirlenecektir.


Devlet destekli konut kredileri sistemi
dahilindeki devlet katkısından faydalanabilmek için;

  •    T.C. vatandaşı olmak,
  •    Herhangi bir konut sahibi olmamak,
  •    İlan edilen mevduat ve katılım bankalarından birinde konut hesabı hesap açtırmış ve en az 3 yıl boyunca da para biriktirmiş olmak,

gerekmektedir.

İlgili katkı hesabında 5 yıl boyunca biriktirilen tutarın tamamı çekilebilirken, 3-4 yıl içinde çekilmesi durumunda katkı payı kademeli olarak azaltılacaktır. Hatta hesapta biriken tutarın 3 yıldan önce çekilmesi durumunda ise hiçbir şekilde devlet katkısından faydalanılamayacaktır.

devlet-destekli-konut-kredileriYukarıda belirtilen koşulları sağlayan kişiler, hesapta biriken tutarın % 20 sine kadar olan kısmını hesabın bulunduğu banka aracılığı ile alabileceklerdir. Devlet katkısının doğru tutarda ve doğru kişiye ödenmesinden hesabın bulunduğu banka sorumludur. Bu nedenle haksız yapılan ödemelerin tahsil edilmesi, tahsil edilmesine kadar geçen sürede işleyen faizden de banka sorumludur ve toplam tutarı engeç 1 ay içinde ödemek zorundadır. Ödenmemesi durumunda ise ilgili bankaya takip işlemi başlatılır.

Sonuç olarak; konut kredisi başvurusu yapacak kişilerde satın alınacak konutun %75’i kadar kredi çıkıyor ve kalan %25’ini de nakden karşılaması gerekiyordu. İşte Devlet destekli konut kredilerindeki % 15 oranındaki katkı payı bu aşamada size destek sağlayacaktır.