Bireysel Kredi Vadeleri Uzadı mı? - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Bireysel Kredi Vadeleri Uzadı mı?

Bireysel Kredi Vadeleri Uzadı mı?

27 Eylül 2016 tarih 29840 sayılı banka kartları ve kredi kartları hakkında yönetmelikte değişiklik yapılmasına ilişkin yönetmeliğin 2. Maddesine göre tüketici kredilerinden vade 48 aya uzatılmıştır. Yine bu yönetmeliğin 3. Maddesine göre, yönetmeliğin yayım tarihinden önce kullandırılmış olan krediler de, kişinin talep etmesi halinde 72 aya kadar yapılandırabileceği belirtilmiştir.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından düzenlenmiş olan bu yönetmelik ile bireysel kredi vadeleri 36 aydan 48 aya kadar uzatılmıştır. Bu kapsamda 27 Eylül 2016 tarihinden itibaren kullandırılacak kredilerde 48 aya kadar taksitlendirme yapılabilecektir.

Ödeme güçlüğü içinde olan kişiler, gelirleri oranında daha uzun vadeli kredi alarak taksitlerinin azalmasını sağlayabilir, dolayısıyla da kredi notları düşmeden ödemelerini düzenleyebilme hakkına sahip olabilirler.

Borç yapılandırması sırasında gerekli olan ek limit hangi vadede kullandırılır?

İlgili yönetmelik kapsamında kişinin talep etmesi halinde mevcut kredi borcu 72 aya kadar taksitlendirilebilir. Ancak mevcut yapılandırma sırasında borçluya ilave kredi kullandırılması gerekiyor ise, bu kredinin vadesi en fazla 48 ay olabilir.

Kredi kartı borcunu kapatmak için de 48 ay vadeli kredi kullanabilir miyim?

[ads2] İlgili yönetmelik kapsamında kredi kartı hamilleri de 48 aya kadar yeni bir kredi kullanabilecekleri gibi, 72 ay vadeli yapılandırma seçeneğinde de faydalanabilirler. Bu seçeneğin değerlendirilmesi aşamasında bazı bankalar kredi kartının tamamen kullanılmasını şart koşmaktadır. Eğer kredi kartınızı bir daha kullanmayı düşünmüyor iseniz bu fırsatı değerlendirebilirsiniz. 72 ay vadeli taksitlendirme sonrasında aylık ödemeleriniz kredi kartınızın ekstresine yansıyacak ve sanki kredi kartı ödemesi yapıyormuş gibi ödemelerinizi düzenli ve sorunsuz bir şekilde yapabileceksiniz.

İlgili yönetmelik hangi alışverişe ne kadar taksit avantajı sağladı?

  • Kredi kartı ile yapacağınız alışveriş ve nakit çekim işlemlerinizde 12 taksit,
  • Kuyumculardan yapacağınız altın alımlarında 4 taksit,
  • Elektronik ve bilgisayar alımlarında 6 taksit,
  • Hava yolları, seyahat acenteleri ve konaklama için 9 taksit,
  • Sağlık harcamaları ve vergi ödemeleri için de 9 taksit

Yaptırabileceksiniz.

Kredi vadelerinin 48 aya uzatılması ve kredi kartı harcamalarında da taksit sayısının arttırılması ile piyasadaki para akışının hızlanacağı düşünülmektedir.