Bedelli Askerlik Kredisi Veren Bankalar - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Bedelli Askerlik Kredisi Veren Bankalar

Bedelli Askerlik Kredisi Veren Bankalar

En son 2014 yılında çıkan yasa kapsamında 1988 yılından önce doğan kişiler 18.000 TL ödeyerek bedelli askerlikten faydalanmışlardı. 2016 yılında mecliste yapılan görüşmeler üzerine askerlik görevini yerine getirememiş kişiler yeniden umutlanmaya başladı.

1 Ocak 2015 tarihi itibariyle bedelli askerlik için başvuran kişiler, bedelli askerlik ücreti olan 18.000 TL’yi peşin ödeyerek askerlik görevlerini yerine getirmiş sayıldılar. Bedelli yasasına göre şuan için;

  • Yıllık geliri 12.000 TL dan az olan veya hiç geliri olmayan kişilerin hiçbir bedel ödememeleri, aylık gelirlerinin de belirlenmiş olan net asgari ücretin üzerine çıkması halinde borçlu sayılmalarını kabul etmeleri,
  • Yıllık gelirleri 12.000 TL ile 25.000 TL arasında olan kişilerin askerlik bedeli olarak 10.000 TL ödemeleri,
  • Yıllık gelirleri 25.000 TL ile 60.000 TL arasında olan kişilerin ise askerlik bedeli olarak 15.000 TL ödemeleri,
  • Yıllık gelirleri 60.000 TL’nin üzerinde olan kişilerin ise 25.000 TL ödemeleri gerekmektedir.

2016 yılında bedelli askerliğin çıkıp çıkmaması konusu halen gündemde. Eğer 64. Hükümet eylem planı dâhilinde vaatlerini yerine getirmeye devam eder ise, bu bağlamda bedelli askerlik konusu da yeniden gündeme alınacaktır. Fakat hangi tarihten itibaren geçerli olacağı konusunda maalesef henüz net bir bilgi bulunmamaktadır.

En son çıkan bedelli yasası kapsamında bedelli askerlik hizmetinden faydalanmak isteyen kişiler, ilgili tutarı peşin ödemek zorunda olduklarından bankalar üzerinden kredi kullanmak zorunda kalmışlardı. Bu kapsamda Garanti Bankası Bedelsiz Askerlik Kredisini devreye sokmuştu.

Garanti Bankası Askerlik Kredisi Hakkında Genel Bilgi

 

[ads2] Garanti Bankası Askerlik Kredisinde maksimum limit 18.000 TL olarak belirlenmiş olup %1,14 faiz oranı ile 36 ay vadeye kadar kullandırılmaktadır. Eğer kredi vadesi 12 ay olarak düşünülür ise faiz oranı %1,09 a kadar düşmektedir. Her iki vadedeki kredi için 90 TL kredi tahsis ücreti alınmakta olup, sigorta ve vergiler dâhil alınan ücretler tutarı da 270 TL sıdır.

Askerlik Kredisi başvuruları;

  • Garanti Bankası’nın web sitesi üzerinden promosyon kodu BEDELLİ olarak belirtilerek,
  • Tam destek hattı üzerinden,
  • Size en yakın Garanti Bankası şubesine

yapılabilir.

Askerlik Kredi başvurularında da diğer kredi başvurularında istenilen belge ve evraklar talep edilmektedir. Eğer kişi sigortalı olarak çalışmıyor ise ek gelir belgesi ibraz etmek durumundadır.