Bağkur Borçlularına Emekli Kredisi - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Bağkur Borçlularına Emekli Kredisi

Bağkur Borçlularına Emekli Kredisi

Emeklilik yaşı gelmiş ancak mevcut bağkur borçlarından dolayı emekli olamayan kişiler için, banka kredisi çekerek emekli olma yolu açıldı. Fakat yasanın çıkması ile birlikte insanların kafasında da soru işaretleri oluşmaya başladı.

 

Torba yasası bağkur borçlularının geçmişe yönelik tüm borçlarını kapatarak emekli olabilme fırsatı yakaladıklarını belirtmiş olsa da acaba emekli olduktan sonra alacakları maaş sonrasında ellerinde kalan para ile acaba geçinebilecekler mi? Yani emekli maaşı haricinde herhangi bir geliri olmayan kişiler Bağkur Borçlularına Emeklilik Kredisi kullanarak herhangi bir avantaj yakalayabilecekler mi?

 Bağkur Borçlularına Emeklilik Kredisi için başvuru yapmadan önce, SGK’ya olan mevcut borç ödendikten sonra ne zaman resmen emekli olabilecek ve ne kadar maaş alacaksınız. Kullanacağınız kredinin en uzun vadeli kredi seçeneği olduğunu düşünelim. Bu kadar süre içinde ödeyeceğiniz kredi taksini nasıl ödeyeceksiniz? Talep edeceğiniz krediyi hangi bankadan talep edeceksiniz ve mevcut değerlendirme kriterleri doğrultusunda krediniz banka tarafından onaylanacak mı?

 

Bağkur Borçlularına Emeklilik Kredisi başvurusu hangi banka üzerinden nasıl yapılmalıdır?

 Bu kredi için başvuruyu zaman kaybetmemek için Ziraat Bankası üzerinden yapabilirsiniz. Ziraat Bankası SGK ile bir protokol imzalamış ve bu bağlamda da 100 bin TL’ye kadar size kredi verebilir.

[ads]halkbank

Her banka gibi Ziraat Bankası’da ilk önce mevcut kredi değerlendirme kriterlerine göre mevcut başvurunuzu değerlendirecektir. Ancak başvurunuzu yapmadan önce krediyi hangi amaçla kullanmak istediğinizi belirtir seniz, sizden bir evrak getirmeniz istenecektir. Bu evrağı SGK, Ziraat Bankasına hitaben yazacak ve size verecektir. Bu yazıyı bankaya teslim etmeniz ile birlikte artık siz aradan çıkmış olursunuz. Banka bu yazıya istinaden kredinizi onaylayacak ve SGK’nın belirtmiş olduğu parayı SGK’nın hesabına yatıracaktır. Borcun kapanmasını takiben bir süre sonra emeklilik işlemleriniz tamamlanır ve emekli maaşınız ilgili bankadaki hesabınıza yatar. Banka öncelikle kredi taksidini tahsil eder ve siz de kalan maaşınızı çekersiniz. Bu işleyiş kullanmış olduğunuz kredi kapanıncaya kadar bu şekilde devam eder.

Aynı başvuru şekli Halk Bankası üzerinden de yapılabilmektedir. Fakat kredi başvurusu sonrasında Halk Bankası yetkilisi size SGK’ya hitaben bir yazı verecektir. Bu yazıda, Bağkur borcunuzun ne kadar olduğu, borcun kapanması sonrasında emekli maaşınızın ne kadar olacağı ve hangi tarihten itibaren emekli maaşı almaya hak kazanacağınız konusunda detaylı bilgi talebinde bulunmaktadırlar. SGK yetkililerinin iletmiş oldukları bilgiler sonrasında, banka yetkilisi yeniden bir hesaplama yaparak, mevcut gelir ve gider oranını inceler ve bu doğrultuda size mevcut borcu kapatabilecek limitte kredi çıkarabileceklerini veya gelirin yetmemesi durumunda da verebilecekleri limiti kullandırır ve SGK hesabına ödemeyi gönderirler. Fakat kalan bağkur borcu için herhangi bir işlem yapmazlar. Kalan kısım için sizin başka bir bankadan yeniden kredi talep etmeniz ya da borç bulmanız gerekecektir. İşte bu gibi bir durum ile karşılaşmamak için, Bağkur Borçlularına Emeklilik Kredisi Başvurunuzu öncelikle Ziraat Bankası üzerinden yapmalısınız.