Adıma Çekilmiş Kredi Var Mı? Nasıl Öğrenilir? - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Adıma Çekilmiş Kredi Var Mı? Nasıl Öğrenilir?

Adıma Çekilmiş Kredi Var Mı? Nasıl Öğrenilir?

Son zamanlar haberlerde sıklıkla duyduğumuz, vatandaşların kimlik bilgileri kullanılarak onların üzerine çekme gibi dolandırıcılıklar gerçekleşiyor. Özellikle de nufüs cüzdanınızı kaybettiyseniz, üzerine farklı fotoğraflar yapıştırma gibi numaralarla adınıza bankadan kredi çekilebiliyor.

Okurlarımızın merak ettiği sorulardan bir tanesi de, “Adıma çekilmiş, üzerime kayıtlı kredi olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?


→ Kredi Notu Sorgulama

→ Kredi borcu ödenmezse ne olur?


Adımıza çekilen kredileri, tek tek bankalardan takip etmek olanaksız. Kredi Kayıt Bürosu, KKB’nin hazırlamış olduğu “Risk Raporu”nda tüketiciye ait konut, taşıt, tüketici kredileri ile kredi kartı ve kredili mevduat hesabı bilgileri yer almaktadır. Bu bilgileri bankalar düzenli olarak Türkiye Bankalar Birliğine iletilmekte ardından KKB tarafından düzenlenip raporlanmaktadır.

Bu sayede bize ait tüm finansal işlem geçmişini tek elden izleme fırsatımız oluyor.

Risk raporunu KKB’nin bir markası olan Findeks üzerinden satın almanız mümkün. Gün itibari ile Findeks üzerinden 4TL+KDV ödeyerek risk raporunuzu alabilirsiniz. Daha sonra ise aylık periyotlarla alıp finansal durumuzu kontrol etmekte fayda var.

Risk raporunda yer alan bilgiler aylık olarak güncellemekte ve son 5 yıllık performasınızı göstermektedir.

[ads]

Adımıza Habersiz Kredi Çekilmişse

Adınıza çekilmiş beklenmedik bir kredi olması durumunda, ilgili banka ile durumu görüşerek geç olmadan yasal süreci başlatmanız yararlı olacaktır. Böyle durumlarda maddi olarak zarar yaşamasanız dahi, dava takibi sürecinde ve o sırada ödenmeyen kredi yüzünden geçici süre de olsa kredili işlemlerinizde problem yaşamanız olası bi durum.

Adınıza Kayıtlı Hatları Da Kontrol Edin

Bunun yanında e-devlet üzerinden adınıza kayıtlı bulunan GSM hatlarının da sorgulamasını yapabilirsiniz, sizlere tavsiyemiz aylık periyotlarla düzenli olarak bunların da takibini yapmanız. Adınıza habeersiz olarak açılmış hatlarla karşılaşabilirsiniz. Henüz kredi ile ilgili bir sorun olmasa dahi, bu hatların daha sonra yasadışı işler için kullanılabileceğini unutmayın ve gereken işlemleri ivedilikle gerçekleştirin.