2022 engelli maaşı alan kredi çekebilir mi? - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

2022 engelli maaşı alan kredi çekebilir mi?

2022 engelli maaşı alan kredi çekebilir mi?

Engelli maaşı ya da bir diğer adı ile 2022 aylığı, engelli vatandaşlarımızın yanında yaşlı ve muhtaç kişilere de verilmektedir. Bu kişilerin kredi çekebilmeleri için öncelikle maaşlarını düzenli alması ve istenilen koşulları karşılamaları gerekir. Dilerseniz öncelikle 2022 engelli maaşını kimler, nereden ve nasıl alabilir onu inceleyelim.

2022 engelli maaşını kimler alabilir?

2022 engelli maaşı alabilmek için gerekli olan en önemli unsur tabi ki kişinin muhtaç olmasıdır. Ayrıca bu kişinin sosyal güvenlik kurumlarına bağlı olmaması ve muhtaçlık durumunun oturduğu ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından tespit edilmiş olması gerekiyor. Bunun yanında gerekli olan diğer şartlar ise;

 • 18 yaşından büyük ve engelli olmak,
 • 18 yaşından küçük kişinin engelli yakını olmak,
 • Engelli aylığı almak isteyen kişinin sağlık kurulundan aldığı raporda oranın %40 ve üzeri olması,
 • Kanunen bakmakla yükümlü olduğu kişinin bulunmaması,
 • Nafaka almamak,
 • Mahkeme kararına bağlı gelir sahibi olmamak,
 • Tüm gelirler toplamı ortalamasının, muhtaçlık sınırının altında olması

2022 engelli maaşı almak için nereye başvurmalıdır?

2022 sayılı kanunun 5. Maddesine göre başvuruların ikametgâhın bulunduğu ilçedeki vakfa şahsen ve yazılı yapılması gerekir. Kanuni temsilciler tarafından yapılan başvurularda ise mahkeme kararının bir örneği, vekil tarafından yapılan başvuruda da vekâletname örneğinin getirilmesi gerekir. Başvurular yoğunluğa bağlı olarak 1-3 ay arasında sonuçlanır.

2022 engelli maaşı ne kadardır?

3 ayda bir ödenen 2022 engelli maaşı, sağlık raporunda belirtilen orana göre değişkenlik göstermektedir. 2016 yılı için belirlenmiş engelli aylıkları;

 • Engelli oranı %40-69 arasında olan kişiler ile 18 yaş altındaki kişilerin yakını için engelli aylığı 1.021,93 TL
 • Engelli oranı %70 ve üstü olan kişiler için bakıma muhtaç engelli aylığı 1.532,89 TL

Olarak belirlenmiştir.

Şimdi de 3 ayda bir 2022 engeli aylığı alan kişilerin kredi alıp alamayacağını inceleyelim.

2022 engelli aylığı alan kişiler kredi çekebilir mi?

[ads2] Gelirini belgeleyebilen herkes kredi çekebilmektedir. Ancak 2022 engelli aylığı alan kişilerin maaşları 3 ayda bir yatırılmakla birlikte, her yıl vakıf tarafından engelli aylığı alan kişi yeniden ziyaret edilmekte ve gerekli kontroller yapıldıktan sonra 2022 engelli aylığı almaya devam edip edemeyeceği yeniden değerlendirilmektedir. Mevcut raporunun geçerliliğinin koruması halinde kişi engelli aylığı almaya devam etmektedir.

Kişi aylığını herhangi bir banka veya PTT aracılığı ile alıyor ise kredi başvurusu yapması ve kredinin değerlendirilmesi daha sorunsuz olmaktadır. Bazı bankalar engelli kişilere yönelik bir takım kredi kampanyaları yapmakta ve kredi notu da baz alınarak kredi başvuruları değerlendirilmektedir.

Kredi başvuruları olumlu olarak sonuçlanan kişilere ait kredi taksit ödemeleri 3 ayda bir yapılmakta olup genellikle maaş gününe göre ödeme planı çıkarılmaktadır.

2022 engelli aylığı alanlara hangi bankalar kredi vermektedir?

Engelli maaşı alan kişiler mevcut gelirleri ve kredi notlarına bağlı olarak birçok bankadan kredi alabilirler. Ancak engellilere yönelik bireysel kredi kampanyası düzenleyen birkaç kurum var. Bunlar;

 • Koç Finans-Engelsiz Kredi: Kredi başvurusunu Koç Finans’a bizzat giderek yapabileceğiniz gibi 0216 556 03 03 nolu telefondan müşteri hizmetlerini arayarak da kredi başvurusu yapabilirsiniz. Buradan yapmış olduğunuz başvurularda dilerseniz kredi evrakları adresinize kurye ile de gönderilmektedir. Kredi başvuruları ortalama 10 dk içinde sonuçlandırılabilmektedir.
 • PTT-Engelli Kredisi: Maaşını PTT’den alan emekliler için kredi verilmekte olup, 2022 engelli maaşı alan kişiler de bu kapsamda kredi başvurusu yapabilmektedir. Kredi başvurusu, PTT ile anlaşması olan bankaların onayına gönderilmekte ve onay alındıktan sonra da bireysel kredi sözleşmesi imzalanarak kredi ödemesi PTT şubesinden yapılır.

Yukarıda belirtilen kurumların dışında diğer bankalardan da kredi başvurusu yapabilirsiniz. Ancak mevcut kredi notunuzun düşmemesi ve kredi sicilinizin olumsuz etkilenmemesi için, öncelikle banka şubelerinden detaylı bilgi alıp daha sonra başvurunuzu yapmalısınız.