Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme

Kredi kayıt bürosunun faaliyete geçmesi ve üye bankalarında, mevcut olan kredi ve kredi kartı kayıtlarının ödeme performansını buradan paylaşması sonrasında oluşan bilgiler, günümüzde de halen baz alınan ve tüm bankalar tarafından kullanılan kredi notunun oluşmasını sağladı.

Kredi notu, bankalar üzerinden yapılan kredi başvurularının değerlendirilmesinde çok büyük bir rol oynamaktadır. Burada yer alan bilgiler bir nevi kişilerin referans notudur. Referans notu yüksek olan kişilerin kredibilitesi de yüksek demektir.

Geçtiğimiz yıllarda Findeks’in hizmete girmesi ile birlikte bankaların ve diğer finans kurumlarının baz aldığı bilgilere buradan ulaşılabilmektedir. Findeks Kredi Notu, bankalar üzerinden kredi veya kredi kartı kullanımı olan ve kişilerin kullanım alışkanlarının puanlanmasıdır. Bu puan 1-1900 arasında değişkenlik göstermektedir.

Findeks Kredi Notu, Findeks sistemine üye olunması sonrasında öğrenilebilmektedir. Dolayısıyla da kişilerin en doğru ve en güncel bilgiyi alabilecekleri kaynak, Findeks’in resmi üyelik sistemidir.

sc-kucukKredi Notunu öğrenmek için kişinin TC kimlik bilgilerini girmesi gerekmektedir. Kredi notunu öğrenmek içinde resmi kaynak olarak Findeks gösterildiğine göre, ücretsiz kredi notu öğrenme konusunda size yardımcı olabileceğini söyleyen bağlantıları dikkatlice incelemelisiniz. Findeks’in güvenli bağlantı alanı dışında hiçbir siteden TC kimlik numaranızı vererek bu bilgileri ücretsiz alabileceğinizi düşünmeyiniz.

İnternet üzerindeki bazı siteler; findeksin değerlendirme kriterlerine bağlı olarak sizden kredi ve kredi kartı kullanım alışkanlığınıza göre limit ve risk bilgileri isteyebilir ve vermiş olduğunuz bilgilere göre de size tahmini bir sonuç çıkarabilirler. Ama kesinlikle sizden kimlik, telefon ve kredi kartı gibi gizli bilgilerinizi isteyemezler.

Findeks kredi notu aşağıdaki bileşenlerden oluşmaktadır. Ücretsiz kredi notu sorgulaması yapabileceğinizi belirten siteler de bu bileşenleri dikkate alarak bazı bilgileri sizden talep eder ve sistem tarafından farazi bir puanlama gösterir.

Findeks Kredi Notu ‘nun %30’u, bireysel kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıklarınızdan oluşur. Kredi taksitleri ve kredi kartı asgari ödemelerinin zamanında yapılması kredi notunuzu yükseltir.

Findeks Kredi Notu’nun %25’i, mevcut veya kapanmış olan kredilerinizin limitleri ve borç durumlarını kapsar.

Findeks Kredi Notu’nun %20 sini, yeni açılan kredi hesaplarının ödeme performansı belirler. Yakın bir zamanda açılmış olan bu hesaplar, kişilerin riskli bir profili olduğunu gösterir.

Kullanmış olduğunuz kredilerin yoğunluğu ve ödeme performansının %15’i findeks kredi notunuzu etkiler.

Sonuç olarak, ücretsiz kredi notu sorgulaması Findeks’in ilk hizmete girdiği dönemde yapılabilmekte idi. Şuan ki uygulamalar çerçevesinde ise, sorgulama sayısına ve talep ettiğiniz rapor türüne göre farklı ücretler alınmaktadır.