Türkiye Kredi Notu Ortalaması Kaç? - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Türkiye Kredi Notu Ortalaması Kaç?

Türkiye Kredi Notu Ortalaması Kaç?

Kredi notu üzerine bir çok yazı yazıp yayınlamaya çalışıyoruz, artık kredi notu hakkında kredi notu nasıl oluşturulur, kredi notumu nasıl öğrenirim, kredi notumu arttırmanın yolları gibi yazıları okuduğunuzu varsayıyoruz.


→ Kredi Notu Sorgulama

→ Kredi Notum Düşük, Kredi Çekebilir Miyim?


Bu noktadan sonra bazılarımızın aklında oluşan soru. Biz kredi notumuzu biliyoruz ama genel ortalama göre nasıl bir sıralamadayız.

Türkiye’nin genel kredi notu ortalaması kaç?

Kredi notumuzun ortalamanın altında olması bankaların nezdinde hoş görünmeyecektir. Daha önce yapmış olduğunuz olumsuz intiba bırakacak davranış olduğu düşünülmekte, kredi istekleriniz buna göre değerlendirilmektedir. Gereken durumlarda size özel kefil talepler ve mal varlığınızı ipotek etme gibi talepler oluşması mümkün. O yüzden kredi çekeceğimiz tutarı, kredi notumuzun düşük olduğunu bilip, o bilinçle yeterli miktarlara başvurulması tavsiye edilir.

2015 senesi için Türkiye ortalaması 1300-1400 seviyeleri demek yanlış olmaz. Eğer puanınız bu ortalamanın 200 puandan da altındaysa, durumunuz pek iyi görünmüyor diyebiliriz.

Türkiye ortalamasının altında kaldığınızda kredi başvurularınızda, olumlu yanıt almada bir miktar zorlanabiliriz. Bunun için diğer yazılarımıza göz atıp not yükseltme teknikleri uygulayabilirsiniz.


→ Kredi Notumu Nasıl Yükseltirim?

→ Kredi Başvurusu Yapmak Kredi Notunu Düşürür mü?


Ortalama Üzeri Misiniz?

Bu puanın üzerinde yer alıyorsanız, ortalamanın üzerinde olduğunuz için bankalar size ılımlı yaklaşacak, kredi işlemlerinizin başarı sayası artacaktır. Zamanla notunuz daha da üst seviyelere ulaştıkça, yüksek kredi miktarlarını daha kolay şekilde çekebilme imkanına kavuşacaksınız.

Ortalama üzerinde olduğunuz için bankalardan size özel uygun faiz oranları ve esnek ödeme teklifleri de alma şansınız var.