Toplam Kredi Limiti Nedir? - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Toplam Kredi Limiti Nedir?

Toplam Kredi Limiti Nedir?

Bilindiği gibi bankalar aracılığı ile yapılan kredi başvurularında kullanılmakta olan kredi notu ve risk raporu Findeks üzerinden alınmaktadır.

Findeks.com üzerinden TC kimlik numarası ile üyelik gerçekleştirdikten ve almak istediğimiz rapora ait ödemeyi kredi kartı ile yaptıktan sonra karşımıza findeks notumuzun da bulunduğu rapor gelir. Bu rapor üzerinde yer alan bilgiler açık ve net olarak belirtilmektedir. Şimdi, almış olduğumuz Risk Raporu üzerinde ne tür bilgilerin olması gerektiği ve ne ifade ettikleri üzerinde duralım.

Findeks Risk Raporu, finans kurumları üzerinden kullanılan kredi ürünlerinde, toplam kredi limiti ve risk durumunun ne kadar olduğunu, ödeme performansının geçmişten günümüze nasıl devam ettiğini gösteren çok detaylı bir rapordur.

 

Gerçek kişi Risk Raporu aldığında öncelikle genel bilgiler tablo şeklinde karşımıza çıkar. Raporun ilerleyen sayfasında da detaylara yer verilir.

 

Risk Raporu’nda;

  • Ürün ve Banka bazında kişiye ait limit ve risk durumu,
  • Bildirimde bulunan finansal kuruluşların sayısı,
  • Toplam kaç tane kredi hesabın olduğu,
  • Toplam kredi limiti ve ne kadarının kullanıldığı,
  • Kişiye en son hangi tarihte kredi kullandırıldığı,
  • Gecikmeli olan kredi hesapların sayısı ve borç bakiyesinin ne kadar olduğu,
  • Gecikmeli hesaplardaki en uzun gecikmenin ne kadar süre ile olduğu,
  • Takibe alınan kredi mevcut ise sayısı,
  • Kullanılan kredili ürünlerdeki son 18 aya ait ödeme performansı tablosu.

Yer alır. İsterseniz bu başlıklardan bir kaçını inceleyelim.

 

[ads2] Findeks Toplam Kredi Limiti Nedir?

findeks-toplam-kredi-limitiRisk Raporu’nda yer alan Toplam Kredi Limiti; kişinin bankalar üzerinde aktif olarak kullanmakta olduğu kredili ürünlerin toplam limitini belirtir. Bu limitin düşük veya yüksek olması kişinin kredibilitesinin derecesini belirlemez. Bunun yanında mevcut risk durumu ve güncel gelir de değerlendirme sırasında dikkate alınmalıdır.

 

Borç Toplamı ve Borç-Limit Oranı Nedir? 

Borç toplamı, size tanımlanmış olan kredi limitlerinin ne kadarının aktif olarak kullanıldığını göstermektedir. Burada yer alan bakiyenin yüksek olması yani borç-limit oranın yüksek olması, kredi başvurularında olumsuz olarak değerlendirilmektedir. Eğer mevcut gelir durumunuza bağlı olarak kullanmış olduğunuz kredili hesap ve kredi kartı limitlerinde limit arttırımı yapılmaz ya da borç tutarında azalma olmaz ise, kredi başvurularınız onaylanmayabilir.

Kredi Notuna Göre Maksimum Ne Kadar Kredi Alınır

Takibe Alınmış Kredilerin Bakiye Toplamı Nedir?

Takibe alınmış kredilerin bakiye toplamı sütununda herhangi bir bakiye mevcut ise, kullanmış olduğunuz kredili ürünlerden birinin veya birkaçının takibe alındığını ve bu bakiyelerin halen kapanmadığını belirtmektedir.

Eğer bu tür bir bakiyenin varlığından haberdar olup ödemesini yaptı iseniz, ilgili banka tarafından borcun kapandığı, kredi kayıt bürosuna yani findeks’e bildirilmemiş demektir. Bu gibi bir durumda banka ile iletişime geçerek bildirimin en kısa zamanda yapılarak bilgilerin güncellenmesini talep ediniz. Tüm bunlara rağmen en geç 1 ay içinde findeks risk raporunda bilgi güncellemesi yapılmamış ise, durumu findeks müşteri hizmetlerine bildirerek ilgili banka ile iletişime geçmesini ve gerekli müeyyideleri uygulamasını talep edebilirsiniz.