TBB Risk Merkezi Risk Raporu - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

TBB Risk Merkezi Risk Raporu

TBB Risk Merkezi Risk Raporu

Türkiye Bankalar Birliği tarafından düzenlenmekte olan Risk Raporunda; Kredi ve kredi kartları, protestolu senetler, karşılıksız çek olarak işlenmiş ve sonrasında ödenmiş çekler ile banka şubesine ibrazında ödenen çek bilgileri yer almaktadır.

TBB Risk Merkezi Risk Raporunda hangi bilgiler yer almaktadır?

tbb-risk-merkezi-risk-raporuTBB Risk Merkezi Risk Raporu’nda, herhangi bir alt limit olmadan bankalardan kullandığınız bireysel ve ticari krediler, tasfiye olunacak alacaklarda 20 TL nin üzerinde olan kredi bilgileri ve 2.000 TL nin üzerindeki protestolu senet bilgileri yer almakta olup, TBB risk merkezi üyelerinin müşterisi olan gerçek veya tüzel kişiler bu raporu alabilirler.

Risk Merkezi raporlarındaki bilgiler; kredi ve kredi kartları için 10 yıl geriye dönük, protestolu senet ve karşılıksız çeklerle ilgili raporlar da 5 yıl geriye dönük olarak talep edilebilir. Yasal takibe alınan kredi ve kredi kartları bilgileri de bu raporlarda yer almaktadır.

TBB Risk Merkezi Risk Raporundaki hatalar için nereye başvurmalıyım?

TBB Risk Merkezi üzerinden talep edilen raporlarda herhangi bir yanlışlık olması durumunda, Risk merkezi üyesine gerekli itirazların yapılarak düzeltme talebinde bulunulması istenebilir. Çünkü bu raporlar üye kurumlar tarafından iletilmektedir. Dolayısıyla da iletilen bilgilerde bir hata mevcut ise, ilgili kurumun bu hatayı düzelterek TBB Risk Merkezine bildirmesi gerekir.

TBB Risk Merkezi Risk Raporu almak için ücret ödenir mi?

TBB Risk Merkezi Risk Raporu almak için ödenecek ücret, raporun detayına ve ulaştırılma şekline bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Güncel Risk Raporu ücretlerine buradan (http://www.riskmerkezi.org/tr-TR/rapor-ucreti/11.aspx) ulaşabilirsiniz. Seçtiğiniz rapor türü ne olursa olsun ilgili rapor bedeli tarafınızdan tahsil edilmekte ve hiçbir şekilde geri iade edilmemektedir.

TBB Risk Merkezi Risk Raporunu şahsen nereden alabilirim?

Risk raporlarını şahsen almak için, öncelikle internet üzerinden başvuru formunu doldurarak, Risk Merkezine veya aşağıda belirtilen bankalara ilgili evraklar ile başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Risk Raporunu teslim alırken hangi evraklar yanınızda bulunmalıdır?

Şahsen yapılan başvurularda kimlik kontrolü yapılmakta olduğundan resmi bir kimlik belgesi, tüzel kişiler için noter tasdikli imza sirküleri, vekil tarafından yapılacak işlemlerde de vekaletnamenin olması gerekmektedir.

Başvuru sırasında başvuru sahibine rapor bedeli ve işlem masrafları hakkında bilgi verilir ve gerekli kontroller yapıldıktan sonra da başvuru formunun çıktısı alınarak, raporu teslim alacak kişiye imzalatılır. Rapor bedelinin ilgili bankalara yatırılması sonrasında da rapor kişiye teslim edilir.

Risk Merkezi Rapor Başvurusunu Kabul Eden Bankalar

  • Alternatifbank
  • Denizbank
  • Finansbank
  • Halk Bankası
  • Şekerbank
  • Ziraat Bankası
  • İş Bankası
  • Vakıflar Bankası

KKB Puanı ve Skoru Kaç Olmalı