Kredi Notumu Nasıl Yükseltirim? - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Kredi Notumu Nasıl Yükseltirim?

Bankalar kullanıcılarına kredi notlarına bağlı olarak kredi ve kredi kartı gibi farklı ürünlerinden yararlanma hizmeti sunmaktalar. Eğer kredi notunuz düşük seviyelerde ise bankalar size kredi ve kredi kartı vermekten kaçınacaktır. Bu durumlarda kredi notunuzu düzeltip başvurularınızı tekrardan yapmanız gerekmekte.

Findeks kredi notunu oluşturan çeşitli bileşenler var. Yani sizin kredi notunuz belirli faktörler göze alınarak oluşuturuluyor karşılık olarak da rakamsal verilerle sunuluyor. Çünkü bankalar kredi verdikleri kişiyi tanımak istiyor.

Aldığınız krediler ve sahip olduğunuz kredi kartlarının ekstrelerinde asgari tutarı zamanında ödemeniz findeks kredi notunuza %30 katkı sağlıyor. Yani elinizdeki kredi kartının borçlarına sadık kalarak zamanında ödeme yapmak kredi notunu yükseltmek için faydalı. Aynı şekilde çekmiş olduğunuz kredi varsa bunu da zamanında kapatmalısınız. Daha önce aldığınız iyi yada kötü kapattığınız krediler ve mevcut borç durumlarınız %25 oranına etki sağlıyor. Kredi kartlarına ödemediğiniz borç bırakmamanız faydanıza.

kredi-notu-yukseltme

Yakın zamanda aldığınız krediler notunuzu göreceli olarak etkilese de, ödeme planınız belirli olmadığı için kredi notunuzu düşürmekte. Yani çektiğiniz kredi, daha öncekileri sorunsuz ödemiş olsanız ve bu krediyi de sorunsuz ödeyecek gibi durmanıza rağmen henüz ödeme performansınız olmağı için kredi notunuzu etkiliyor.

Kredilerle herhangi bir işiniz yoksa, sürekli kredi çeken ve zamanında ödeyen kişilere göre kredi notunuz farklı olabilmekte. Bu da findeks kredi notunuza etkili bir faktör.

→Kredi Notu Sorgulama←

Sonuç olarak kredi çekeceksiniz kredi notunuz sebebiyle çekemediniz, bu durumda yapabileceğiniz şeyler;

  • Eğer mevcut krediniz varsa, zamanında aksatmadan kapatmak.
  • Kredi kartlarınızı düzenli ödemek, borçları kapatmak.
  • Kredi notunuz oluşmamışsa, bankalardan ufak miktarlı kredi kartı gibi ürünleri talep edip düzenli olarak kullanıp, ödemelerini yapmak.

Ayrıca tekrar tekrar kredi başvurusunda bulunup red yemeniz de sizin için kötü olacaktır.

YORUMLAR YAZ
  • haluk6 sene önce
  • deniyoruz bakalım yükseltmeyi