Kredi Notum Sıfır 0 Ne Yapmalıyım? - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Kredi Notum Sıfır 0 Ne Yapmalıyım?

Kredi Notum Sıfır 0 Ne Yapmalıyım?

Kredi notu; kredi değerlendirme sürecinde tüm bankaların başvurduğu referans notudur. Bu referans notu, bireylerin kredi ve kredi kartı ödeme performanslarına bağlı olarak 0-1900 puan arasında olabilmektedir.

Bankalardaki iletişim kanalları aracılığıyla yapılan kredi ve kredi kartı başvurularının, bu kadar hızlı sonuçlanması belirlenmiş olan puan aralıklarından kaynaklanmaktadır. Kredi notundaki puan aralıkları şu anlama gelir?

Kredi Notu 0-500 puan aralığı: Bu puan aralığı en riskli puan aralığı olup, kredi kullanabilme oranınızın çok düşük bir ihtimal olduğunu göstermektedir.

Kredi Notu 500-800 puan aralığı: Kredi başvurusu riskli olarak değerlendirilmekte olup, ipotek veya kefalet alınarak kredi kullandırımı yapılmaktadır. Ayrıca, yapılan inceleme sonrasında herhangi bir banka ile kredi çalışmanız mevcut değilse, başvuru yaptığınız banka tarafından sizden ek teminat istenerek de kredi değerlendirmesi yeniden yapılabilir.

Kredi Notu 800-1100 puan aralığı: Kredi alma ihtimali olup henüz risk grubundan çıkmamış kişileri kapsar. Bu kişilerin kredi değerlendirmelerinde de ek teminat istenebilir.

Kredi Notu 1100-1400 puan aralığı: Bu puan aralığında olan kişilerin internet üzerinden veya sms ile kredi başvurusu yapmaları söz konusu olduğunda, ön onay alırlar. Çünkü bu puan grubunda yer alan kişiler, kredilerini ve kredi kartlarını düzenli ödeyen ve kredi notu yüksek olan grup olarak değerlendirilir.

Kredi Notu 1400 puan üzerinde: Bu grupta yer alan kişilerin kredi talep etmeleri söz konusu olduğunda, gelirleri de yüksek ise, yüksek limitli bireysel kredi kullanabilirler.

kredi-notum-sifir-0-ne-yapmaliyimKredi notu puan aralıklarının ne anlama geldiğine de değindikten sonra; kredi başvuruları’nda en riskli grupta yer alan kişilerin; Kredi Notum Sıfır 0 Ne yapmalıyım? Sorusuna da şu şekilde yanıt verelim.

Kredi notu; bankalardan kullanmış olduğunuz kredi ve kredi kartı ödeme performansına göre hesaplanmaktadır. Bu nedenle de öncelikle ödeme performansınızı etkileyen sebeplerin ne olduğunu belirlemeniz ve bunları çözüme ulaştırmanız gerekmektedir.

Kredi Notu Yükseltme Teknikleri

Örneğin, kullanmış olduğunuz kredi kartlarının sayısı çok fazla ise ve bunların ödemelerini de takip etmekte zorluk çekiyor iseniz, mevcut borç bakiyelerini kapatarak iptal ettirebilirsiniz. Ya da ödeme düzensizliğinden dolayı yasal takibe atılmış bir kredi kartınız veya krediniz var ise ve ödeme gücüne de sahipseniz, mümkün olan en kısa zamanda bu borcu kapatabilir ve yasal takip işlemini sonlandırabilirsiniz. Yasal takip sürecinin uzaması, sizin açınızdan her zaman sorun yaratır. Diğer işlemlerinizde her ne kadar ciddi sorunlar yaşamasanız da yasal takip süresindeki herhangi bir işlem, bankalar açısından yüksek risk taşıdığınızı gösterir.

Kredi Notu Neden Düşer