Kredi Notum Ne Zaman Güncellenir - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Kredi Notum Ne Zaman Güncellenir

Kredi Notum Ne Zaman Güncellenir

Bankalara yapılan kredi başvurusu, mevcut kredi notuna göre değerlendirmeye tabii tutulur. Ödemelerini belirli bir düzen içinde takip eden ve ödeme performansında herhangi bir sorun yaşamamış olan banka müşterileri kredi başvuruları sırasında sorun yaşamaz iken, kısa süreli de olsa sorun yaşamış olan müşteriler de, sorunlu işlemi düzelmiş olmalarına rağmen, düzeltme işleminin kredi skor puanına yansıması için beklemek zorunda kalırlar.

kredi-notum-ne-zaman-guncellenirFindeks kredi notunu etkileyen bilgilerin büyük bir çoğunluğu günlük olarak güncellenmekle birlikte, bir kısmı da aylık olarak güncellenmektedir. Finansal kurumların iletmiş oldukları bilgilerin mevcut raporu etkileme süresi 2 gündür. Bu nedenle de geciken borcunuzu bu süre dahilinde öder ve sorunu çözerseniz risk raporunuza sorun yansımaz.

 

Kredi notu neye göre güncellenir?

Kredi notunuz; bankalardaki işlem sayısındaki artış, mevcut borçların azalması, gecikmeli olan taksitlerin ödenmesi veya kredi kartı borcunun veya bireysel kredinin tamamının zamanından önce kapatılması sonrasında olumlu bir şekilde güncellenmektedir.

Mevcut kredi kartı asgari ödemesinin gecikmesi, bireysel kredi taksit ödemesinin yapılmaması gibi durumlarda da olumsuz yönde güncelleme olacaktır.

Türkiye Kredi Notu Ortalaması Kaç?

Daha önceki yazılarımızda mevduat hesaplarının kredi notu üzerindeki etkisinin tahmin edilenden de büyük olduğuna değinmiştik. Eğer kredi veya kredi kartı kartı kullandığınız bankalar üzerinde vadesiz hesabınız yok ise mutlaka bir tane hesap açmalı, kredi, kredi kartı ve düzenli ödeme talimatı vermelisiniz. İllaki tüm bu talimatları vermeniz gerekmiyor. Buradaki amacımız, sizin banka ile olan çalışmalarınıza önem verdiğinizi ve günlük işlemlerinizi de banka üzerinden yaptığınızı göstermektir. Hesabınızdan gerçekleştireceğiniz zorunlu işlemler için vadesiz hesabınızda az da olsa bir miktar para bulundurmalısınız. Gerekirse, işlemleri yapacağınız günlerde eksik olan bakiyeyi yatırarak işlemlerinizi vadesiz hesabınızdan gerçekleştirebilirsiniz.

Bankalar ile olan çalışmalarınızı sadece vadesiz hesap ve düzenli ödeme talimatları ile de sınırlamayın. Bunların yanında, vadeli mevduat ve yatırım hesabı gibi yatırım araçlarını da kullanarak, yatırımlarınız için de aynı bankaya güven duyduğunuzu gösterin.

Tüm bunların dışında bankalar, kredi kartı pazarlaması dışında bireysel emeklilik sigortası pazarlama işlemlerine de önem vermektedir. Eğer mevcut yasalar gereği emekliliğinize daha uzun yıllar var ise devlet katkı payını da göz önüne alarak, bankanızın siz müşterilerine sunacağız fiyat avantajlarını da değerlendirerek Bireysel Emeklilik Sistemini de değerlendirebilirsiniz.

Kredi Notu Yükseltme Teknikleri