Kredi Notu Yükseltme Teknikleri - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Kredi Notu Yükseltme Teknikleri

Kredi Notu Yükseltme Teknikleri

Bildiğiniz gibi, bankalara yapılan kredi başvurularının değerlendirilmesinde, kredi notu büyük önem taşımaktadır. Kredi notu; bankalarla olan çalışmalarınızda ödeme performansındaki düzen kredi notunuzun yükselmesine, düzensizlik de kredi notunuzun düşmesine neden olur. Bu durumdan dolayı bankalarla olan çalışmalarınızda istikrarı sağlamalısınız.

Bankalarla olan çalışmalarınızda istikrarı yakalamak için birkaç kredi notu yükseltme tekniği uygulayabilirsiniz. İsterseniz şimdi birkaç tekniği yakından inceleyelim.

kredi-notu-yukseltmeKredi kartı borçlarınızı sıfırlamaya gayret edin.

Bankalarla olan çalışmalarınızda ürün aktifliği ve çeşitliliğinin yanında ödeme performansı ve risk durumu da büyük önem taşır. Bu nedenle, mevcut ürün yapınızda azaltma yoluna gitmelisiniz. Örneğin; her bankadan farklı limitlerde kredi kartınız var ise, bu kartları kapatarak genel limitinizin açılmasını sağlayabilir ve daha sonra da mevcut kartınızda limit arttırımı talep edebilirsiniz. Eğer isterseniz sadece mevcut kart borçlarını kapatma yoluna da gidebilirsiniz. Ancak bildiğiniz gibi, kredi kartlarını aktif olarak kullansanız da kullanmasanız da açık olduğu sürece yıllık kart aidatı yansır. Bu aidatı ödeme yoluna gidebilir ya da aidatsız kredi kartı başvuru yaparak kartlarınızın değişimini talep edebilirsiniz.

Vadesiz hesap açın veya pasif hesaplarınızı kapatın.

Bankaların en sevdiği kaynak vadesiz hesapta bekleyen paralardır. Kısa süreli işlemlerinizde kullanmak için farklı şubelerde birkaç tane hesap açtırmış olabilirsiniz. Ancak bunları aktif olarak kullanmıyorsanız bu hesapları kapatma yoluna gidebilir ya da hesap birleştirme talebinizi iletebilirsiniz. Ayrıca, fatura ve kira ödemeleriniz için vadesiz hesap kullanır ve bu hesapta da küçük de olsa bir bakiye tutarsanız, mevduat ortalamanız yükselir ve bu da kredi notunuza olumlu olarak yansır.

Otomatik ödeme talimatı verin.

Bazı bankalar, en az iki adet otomatik ödeme talimatı verilmesi halinde, masraflarda indirim veya hesap işletim ücreti alınmaması gibi uygulamalara gitmektedir. Mevcut faturalarınızı bu tür avantajlar sunan bankalardan ödenmesini sağlayabilir ya da çalışmak istediğiniz banka ile konuşarak bu tür bir talebiniz olduğunu ileterek tüm faturalarınızın bu bankadan ödenmesini sağlayabilirsiniz.

Bankalarla çalışacağım diyerek her bankadan kredi talep etmeyin.

Eğer bankalarla herhangi bir şekilde çalışmanız olmamışsa, kredi başvurularınızı evraklarınız ile birlikte bizzat şubeye başvurarak yapınız. Çünkü, başvuru sırasında kendilerine ilettiğiniz tüm bilgiler ilgili ekranlara güncel olarak aktarılacak ve her eklenen bilgi için bir kredi notu alacaksınız. Bu da kredi skor puanınızın oluşmasına ve zaman içinde yaptığınız düzenli ödemelere karşılık da skor puanınızın yükselmesine neden olacaktır.

Kredi Alma İhtimalinizi Arttırın