Kredi Notu Neden Düşer - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Kredi Notu Neden Düşer

Kredi Notu Neden Düşer

“Kredi notu neden düşer” konusuna değinmeden önce kredi notunun ne anlama geldiğini hatırlayalım.

Kredi notu; Findeks ‘in hizmete girmesi ile birlikte Findeks Puanı olarak anılmakta olup, bankalara yapılan Kredi Kartı, Kredili Hesap ve Bireysel Kredi başvurularının değerlendirilmesi sırasında geçmiş ödeme performansınıza bağlı olarak oluşan puandır.

Findeks üzerinde; yasal takibe alındıkları halde halen kapatılmamış kredi, kredi kartı veya kredili hesaplar, aktif olarak kullanılmaya devam eden hesaplar ve son 5 yıl içinde kapatılmış olan hesaplara ait tüm ödeme performansının yer aldığı raporlara, ilgili finans kurumları yanında bireylerde ulaşabilmektedir.
Herhangi bir bankada hesabı olduğu halde, hiçbir şekilde kredi başvurusu ya da kullanımı yapmamış kişilere ait kredi notu mevcut değildir. Bu durumda olan kişilerin kredi başvuruları, bankaların iç mevzuatlarına ve mevcut gelir durumlarına göre değerlendirmeye alınır.


→ Kredi Notumu Nasıl Yükseltirim?

→ Kredi Notum Düşük, Kredi Çekebilir Miyim?


Kredi notu neden önemlidir?

Şu an 180 ‘e yakın kurum tarafından kullanılmakta olan Kredi Kayıt Bürosu bilgi ağı, özellikle bankaların üzerindeki iş yükünün büyük bir kısmını almıştır. Bildiğiniz gibi, eskiden sizden sayfalarca uzunluktaki başvuru formunu doldurup, evraklarınız ile birlikte banka şubesine teslim etmeniz istenir ve istihbarat araştırması tamamlandıktan sonra da size olumlu ya da olumsuz dönüş yapılırdı. Genellikle yanıt alma süresi de 1 haftaya kadar uzayabiliyordu.
Günümüzde ise, sadece TC Kimlik numaranız ile en fazla 5 dk içinde kredi başvurunuzun sonucunu öğrenebiliyorsunuz. İşte tüm bu değişim, 1995 yılından bu yana düzenli olarak tutulan işlem kayıtlarına, hızlı erişim sayesinde olmaktadır.

Kredi notu neye göre belirlenir?

Bankalarla olan kredili çalışmalarınızdaki ödeme performansındaki iniş ve çıkışlar, kredibilitenizin de değişmesine neden olur. Örneğin, kullanmış olduğunuz kredinin taksitlerini aksatmadan ödüyor, kredi kartına ait % 25 lik asgari tutarı yatırıyor ve kredili hesabın limitini aşmadan düzenli olarak kullanıyorsanız, istikrarlı gidişat nedeniyle kredi notunuz yükselir veya değişmez. Ancak, kullanmış olduğunuz kredilerde taksitleri geciktirir, kredi kartı limitini aştığınız gibi, asgari ödemeyi de yapmaz iseniz, kredi notunuz düşer.

Kredi notu yüksek iken birden düştü, neden?

Mevcut kredi notunuza bağlı olarak size tahsis edilen toplam kredi limitleri, kredi kartları ve kredili hesaplara ek olarak, aynı bankadan veya farklı bankalardan üst üste kredi başvuruları yapmak, mevcut olan kredi notunuzun aniden düşmesine neden olur.
Eğer herhangi bir nedenle acil kredi kullanmanız gerekiyor ise, kredi talebinde bulunmadan önce, mevcut limit ve risk durumunuzu kontrol ettirin. Yaptığınız ödemelere karşılık size tanımlanmış olan toplam limitte boşluk oluşmuş ise, şubeye giderek ön başvurunuzu yapın ve şube yetkisinde yeniden değerlendirilmesini talep edin.