Kredi Notu Nasıl Hesaplanır? - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi çekmek, insanlara yeni işlerini kurmak, hayallerini gerçekleştirmek ya da basit ihtiyaçlarını (ev eşyası, araba, cep telefonu gibi) satın alabilme gibi opsiyonlar sunan, bankada hazır olarak parası olmayan (ya da bu parayı bir anda bir ihtiyacına harcamak istemeyen) kişilerin kullandığı bir opsiyon olarak düşünülebilir.

Çoğu zaman insanlar, bu yazdığımız amaçlar doğrultusunda bankalara gidiyor, kredi taksitlerini ödeyebileceklerine dair çeşitli kanıtlarla dolu olan belgelerini ilgili birimlere sunuyor ve ardından bankadan gelecek olumlu ya da olumsuz kredi başvurusu yanıtını bekliyor.
Peki bu başvurular esnasında bankalarda ilgili birimleri yöneten kişiler bu kriterleri nasıl belirliyor? Kredi notu nasıl hesaplanır? Yazımızda bu konuyla ilgili olarak gelen sorulara dair bazı yanıtlar vermek istiyoruz.


→ Türkiye Kredi Notu Ortalaması Kaç?

→ Kredi Notumu Nasıl Yükseltirim?


Kredi notu nasıl hesaplanır sorusuna ilişkin olarak yapılmış pek çok değerlendirme olsa da, bunların her birisinin belli bir orana göre dağıtıldığını ve en sonunda da kararların bu orandan çıkacak puan değerlendirmesine bakılarak verildiğini söyleyebiliriz.

Bireysel kredileri ve kart borçlarını ödeme performansı:

Eğer geçmişte size çeşitli bankalar tarafından verilmiş olan kredileri takipbe düşmeden, taksitlerini geciktirmeden sorunsuz bir şekilde ödediyseniz, aynı şekilde kredi kartı borçluları listesinde de adınız yoksa da bankalarla bu konuya dair herhangi bir sorun yaşamadıysanız şanslısınız. Zira tüm bu kriterlerin puan hesaplama esnasındaki notu %30 olarak belirlenmiş durumda.

Mevcut ödeme ve borç durumu:

Halihazırda ödemeye çalıştığınız kredileriniz yoksa, bankalara teminatlı (ya da temiznatsız) olarak borçlanma hali içerisinde değilseniz, kredi notunuzun değerlendirmesi biraz daha yüksekten başlıyor. Bu kriterin puan hesaplamadaki oranı ise %25 olarak belirlenmiş.
Yeni kredi arayışı: herhangi bir bankadan yakın zaman içerisinde kredi aldıysanız ve hala bu borçları ödeme çabası içerisindeyseniz, kredi notunuzda bir miktar düşme yaşanıyor. Çünkü aynı anda birden fazla krediyi ödemeye çalışmak, bankalara göre risklilik oranını artırmakta ve size verilen kredinin geri dönmesi konusundaki ihtimalleri daha da düşürmekte. Bunun oranı da %20 olarak belirlenmiş.


→ Kredi Çekerken Aranan Şartlar

→ Kredi Notum Düşük, Kredi Çekebilir Miyim?


Kredi kullanım yoğunluğu:

Sık sık kredi başvurusunda bulunarak olumlu yanıt alan ve bu kredileri sorunsuz bir şekilde kapatan kişiler, kredi botu hesaplama kriterlerine göre borçlarını ödeme ihtimali daha da fazla olan kişiler olarak biliniyor. Bu kriterin oranı %15 olsa da, yüksek miktarlarda kredi alacaksanız üzerinde durulması gereken bir mesele.

Diğer unsurlar:

Yine bankaların irili ufaklı, teslim ettiğiniz belgelerinizi de kontrol ederken dikkat ettiği unsurlardır. Tamamen açık bir şekilde belirtilmemiş olan bu kriterlerin oranı ise diğerlerine göre çok daha düşük bir şekilde, %10 olarak tutulmuştur.