Kredi Başvurusu Yapmak Kredi Notunu Düşürür mü? - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Kredi Başvurusu Yapmak Kredi Notunu Düşürür mü?

Kredi Başvurusu Yapmak Kredi Notunu Düşürür mü?

Özellikle de ekonomik kriz söylentilerinin günden güne daha da arttığı ve çeşitli emarelerinin görülmeye başlandığı ülkemizde, toplu olarak para biriktiremeyen kişiler çareyi kredi çekmekte ve acil ihtiyaçlarını kredilendirerek taksit taksit ödemekte buluyor. Bu yüzden ülkede bulunan pek çok yerel ve yabancı kaynaklı bankaya yapılan kredi başvuruları, son zamanlarda ciddi birartış göstermiş durumda.

Ancak kredi başvuru yapan pek çok kişinin kafasındaki soru işaretleri, bu konuda huzurlu bir şekilde planlama yapmaya ve harekete geçmeye engel olmakta: kredi başvurusu yapmak kredi notunu düşürür mü? Yazımızın geriye kalan bölümünde bu soruya cevap bulmaya çalışacağız.

Yeni kredi arayışı olarak bilinen bir kriter, kredi değerlendirmeleri esnasında en fazla bakılan durumlardan birisidir. Kredi notu sırasında da hatırı sayılır bir etki etme alanı bulunan yeni kredi arayışı, başvurularınızın değerlendirilmesi esnasında bankanın aldığı riski artırdığını da ifade etmektedir. Bu yüzden kredilerinizde en fazla bakılan şey, yakın zamanlarda üst üste kredi alıp almadığınız ve bu kredilerin perfomansının nasıl olduğudur. Bunlar riski artırdığı için, bankanın kredinizi reddetmesine sebep olacak belli başlı faktörlerden birisidir.

kredi-bavrusu-kredi-notumu-dusururmu
Daha öncesinde başvuruda bulunduğunuz ve reddedilen kredi talepleriniz de, bankaların dikkat ettiği noktalardan birisi olmaktadır. Eğer öncesinde belli miktarlar üzerinde başvurularda bulunduysanız ve kredi notunuza bakılarak reddedilme sorununu yaşadıysanız, bu sonraki kredi başvurularınızı kuşkusuz ki olumsuz bir şekilde etkileyecektir.

Eğer kendi işinizi kurmak, belli başlı ihtiyaçlarınızı satın almak ve benzeri amaçlar için kredi çekerek bunu aktif bir şekilde kullanmak istiyorsanız, bu konuda bankalarla sık sık iletişimizin olması gerektiği bir noktadaysanız, bunu aşmak için öncelikle kredi notunuzu yükseltmelisiniz. İhtiyaçlarınız gereği aldığınız kredilerin miktarını küçülterek, bunları eksiksiz bir şekilde ve vakitlerini hiçbir şekilde geçirmeden, takibe takılmayı gerektirecek herhangi bir davranışta bulunmadan öderseniz, kredi notunuz yıldan yıla daha da artacak ve bu ileride kurmayı planladığınız işin ya da yıllardır sahibi olmayı istediğiniz eve dair planlarınızın hayata geçirilebilmesini kolaylaştıracaktır.

Bu yüzden, düşük kredi notuna sahipseniz, çıkmayacağından hemen hemen emin olduğunuz kredi başvurusunu yapmamanızı, ya da miktarı düşürmenizi öneriyoruz.