KKB Puanı ve Skoru Kaç Olmalı - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

KKB Puanı ve Skoru Kaç Olmalı

KKB Puanı ve Skoru Kaç Olmalı

Bankalar üzerinden yapılan kredi başvurularında kredi skor puanı büyük önem taşımaktadır. Başvuruların sorunsuz bir şekilde sonuçlanması içinde kredi skor puanının maximum seviyede olması gerekir. Bu da bankalar tarafından 1500-1850 puan arası kabul edilmektedir.

Bankalar ile hiç çalışması olmayan bir kişiye sistem tarafından skor puanı atanmaz. Çünkü ortada ölçümlenebilir bir değer yoktur. Bu kişinin skor puanı elde edebilmesi için, öncelikle herhangi bir banka ile çalışmaya başlaması gerekmektedir.

Kredi skor puanı nasıl oluşur?

Kredi kayıt bürosunun tam olarak devreye girmediği dönemlerde, bankalar kredi değerlendirmelerinde kişiye ait gelir durumunu, banka ile olan kredi, kredi kartı, vadesiz ve vadeli hesap ortalamalarını ve ayrıca sahip olduğu araç ve gayrimenkul bilgilerini kontrol ederek bir karar vermekteydiler. Bu bilgiler şube yetkilileri tarafından oluşturulan kredi komiteleri tarafından incelenmekte ve gerekli istihbahatlarda yapıldıktan sonra, kişiye kredi verilip verilmeyeceği veya kefil istenip istenmeyeceğine karar verilmekte idi. Genellikle mevcut gelir durumunun yetersizliği söz konusu olduğunda da, kredi tutarına bağlı olarak en az bir tane kefil istenerek risk dağıtılmakta idi.

Kredi Kayıt Bürosuna kayıtlı üye sayısının artması ve teknolojik olarak gelinen nokta ile birlikte tüm bankalar mevcut müşteri bilgilerini bu sisteme aktarmış ve müşterilerinin çalışmalarına bağlı olarak da ödeme performansını bu ağa yansıtmışlardır. Mevcut bilgi akışının hızlılığı ve güncelliği sonucunda da kredi skor puanının kredi değerlendirmesinde asıl değerlendirici kriter olması sağlanmıştır.

Günümüze kadar hızla gelişen bu sistem sayesinde, bankaların kredi değerlendirmelerinde baz aldığı tek kriter KKB puanı ve skor puanı olmuştur. KKB puanı tüm banka müşterileri tarafından artık bilinmekte ve bu doğrultuda da insanlar ödemelerini mümkün olduğu kadar düzenli yapmakta ya da mevcut çalışmalarını daha da düzenli hale getirmeye çalışmaktadır. Bu da,

  • Vadesiz hesap açtırıp, otomatik ödeme talimatı vererek,
  • Düşük limitli de olsa kredi veya kredi kartı kullanıp, ödemelerini düzenli yaparak,
  • Havale ve EFT işlemlerini mümkün olduğu kadar hesaplarından yaparak,
  • Vergi, SGK gibi kamu ödemelerini banka üzerinden gerçekleştirerek,
  • Hisse senedi, fon alım-satım gibi yatırım işlemleri yaparak,
  • Bankacılık işlemlerini internet ve mobil bankacılığı üzerinden gerçekleştirerek sağlanabilir.

Yukarıda aktardıklarımızdan çıkaracağımız tek sonuç şu olmalıdır: Bankalar ile yapılan çalışmalarınızda düzen söz konusu olduğunda, yaptığınız her işlem size olumlu olarak yansır. Sistem üzerinde her ne kadar bir puanlama söz konusu olsa da, şube içi çalışmalarınız özellikle şube yetkisinde verilen kredilerin değerlendirmesinde önemli bir rol oynar. Bu nedenle şube ile iletişiminizi hiçbir zaman koparmayın.