Banka Kara Liste Sorgulaması - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Banka Kara Liste Sorgulaması

Banka Kara Liste Sorgulaması

Bankalardan aldığımız kredi ve kredi kartı gibi ürünler tüketiciler olarak bizlere düzenli olarak ödeme yükümlülüğü getirmektedir. Borçlarımızı zamanında kapatamadığımızda hukuki yaptırımların yanı sıra ekonomik sicilimizde de bozulamalar oluşmaktadır. Özellikle avukata intikal eden durumlarda, adımız, banka kara listesi denilen, kötü ekonomik sicili olan kişilerin bulunduğu listeye eklenmektedir. Kara liste bankalara olan borçlarını söz verdiği şekilde ödeyemeyen, yapılandırma yoluna gitmek istemeyen, bankanın alacağını tahsil edemediği kişileri ekledi, bu kişilerin finansal ilişkilerini kısıtlamak amacıyla ortak bir havuzda oluşturulan isim listedir.


Kredi borcu ödenmezse ne olur?

E-Haciz Nedir? Nasıl Sorgulanır?


banka-kara-liste

Kredi ve kredi kartı gibi işlemlerimizde kilit rol oynayan bu listeye girmek oldukça kolay olsa da, adımızı listeden sildirmek oldukça zordur. Bu yüzden aldığımız kredilerin yükümlülüklerini zamanında yetiren getirmeye azami oranda dikkat etmek etmek gerekir. Bankalar ufak tefek geciklerde gerekli faiz cezaları uygulayarak işlemlerine devam etmektedir, direkt olarak ödemeniz geciktiği için bu listede yer almamaktasınız. Ancak gecikmelere rağmen de banka sizden alacaklarını tahsil edemiyorsa ve işlemler avukata intikal etti ise adınız bu listeye düşebilmektedir. Bu konuya özellikle dikkat etmek gereklidir, girdiğimiz kara liste, ekonomik sicimilizde de bir kara leke olarak kalacaktır.

Banka Kara Liste Sorgulaması
Banka kara listesinde olup olmadığınızı öğrenmenin çeşitli sorgulama yöntemleri bulunmaktadır. Herhangi bir banka şubesine gidip kredi başvurusunda bulunduğunuzda, müşteri temsilcisinin yapacağı araştırma sonrasında sizin adınızın kara listede olup olmadığı ortaya çıkmaktadır. Alternatif olarak alacağınız risk merkezi raporlarında da sizin bu finansal geçmişinizin detayları yer almaktadır. Risk Merkezi Raporu ücreti 2,25 TL + KDV dir. Bunu ödeyerek bu rapora sahip olup son 10 yıl içerisindeki sorunlu krediler raporuna da erişebilirsiniz.

Merkez bankası sistemlerinden de sorgulama işlemlerini gerçekleştirmeniz mümkün. Merkez bankasına yapacağınız talep sonrasında da adınızın kara liste içerisinde olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Merkez bankası verilerine göre 2008 ile 2012 yılları arasında kara listeye giren kişilerin %62’lik kısmı kredi kartlarını ödemedikleri için listeye dahil olmuş, kalan kısmı ise kredi borçları yüzünden listede yer almakta.