Kredi Kartı Borcu Yapılandırması Nasıl Yapılır? - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Kredi Kartı Borcu Yapılandırması Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Borcu Yapılandırması Nasıl Yapılır?

Banka tarafından adınıza düzenlenmiş olan kredi kartlarında, mevcut borç tutarının en az %25’inin her ay düzenli olarak ödenmesi gerekmektedir. Asgari tutarın üst üste 3 dönem boyunca ödenmemesi durumunda kredi kartı kullanıma kapatılır. Kredi kartının yeniden kullanıma açılabilmesi için tüm borcun en kısa zamanda ödenmesi gerekmektedir.

Başka banka’dan kredi kartı borcu yapılandırması nasıl yapılır?

Başka banka’dan kredi kartı borcu yapılandırması yapılmamakta olup sadece kredi kartı borç transferi başvurusu yapabilirsiniz. Borç transferi başvurularınızın, kredi kartınız yasal takibe atılmadan önce yapılması gerekmektedir. Çünkü karşı bankanın kullandıracağı borç transferi kredisinde ödeme, direkt kredi kartı numaranıza yapılmaktadır.


→ Öğrenciye Kredi Kartı Veren Bankalar

→ Kredi Yapılandırma Avantajlı Mıdır?


Banka’dan kredi kartı borcu yapılandırması nasıl yapılır?

Kredi kartları risk birimi tarafından kullanıma kapatılan kredi kartına ait toplam borcun belirli bir süre içine kapatılması istenir. Eğer borcu kapatmak için peşin ödeme yapamayacak iseniz kart başvurusu yaptığınız şubeye veya kredi kartları takip birimine başvurarak kredi kartı borcu yapılandırması talep edebilirsiniz. Bu gibi durumlarda bankanız mevcut çalışmanıza ve kredi kartı borcunuzun toplam tutarına bakarak size uzun vadeli kredi kartı borcu taksitlendirmesi yapabilir.

Avukatlık olan kredi kartı borcu yapılandırması nasıl yapılır?

Yapılan görüşme sonrasında kredi kartı borcunun kapatılmaması durumunda da bankalar, ilgili alacağın icra yoluyla tahsili için dosyanızı avukata devrederler. Bankalar ile çalışan avukatlar vakit kaybetmeden takip işlemlerine başlarlar. Kredi kartı takip işlemlerinin başlaması ile birlikte tarafınıza tebligat gönderilir. Tebligatı aldığınız tarihten itibaren, 7 gün içinde borca itiraz edebilir ya da icra dosyanız ile ilgilenen avukatı arayarak kredi kartı borcu yapılandırması talep edebilirsiniz.

Yasal takip sürecinin başladığı bu gibi durumlarda avukatlar, tebligat elinize ulaşmadan sizinle iletişime geçmeye ve ödeme durumu konusunda söz almaya çalışırlar. Eğer, kredi kartı borcunu ödeme niyeti içinde olduğunuzu ve bankadan kredi kartı borcu taksitlendirmesi talep ettiğiniz halde olumsuz yanıt aldığınızı belirtirseniz size olumlu veya olumsuz bir yanıt vereceklerdir.

Bankalara ait kredi ve kredi kartı alacak dosyaları ile ilgilenen avukatlar, birçok kişi ile görüşmek zorunda kaldıklarından, aldıkları yanıtlar ile kimin borcu ödemeye niyetli olup olmadığını anlayabilmektedir. Bu nedenle de kredi kartı borcu yapılandırması talebinizden olumlu dönüş alırsınız.

Varlık yönetim şirketlerinde kredi kartı borcu yapılandırması nasıl yapılır?

Bankalar, kredi kartı borcunun avukat tarafından da tahsil edilmemesi durumunda mevcut alacak haklarını varlık yönetim şirketlerine devrederler. Varlık yönetim şirketleri bu tür tahsili mümkün olmayan borçları çok düşük bir tutar ödeyerek satın alır.

Eğer varlık yönetim şirketleri tarafından, bankaya olan kredi kartı borcunuz ile ilgili aranacak olur iseniz hemen size söylenilen tutarı ödemeyin. Öncelikle bankanızı arayarak, kredi kartı alacaklarını varlık yönetim şirketine devredip devretmediklerini sorun. Alacağınız bilgi sonrasında da, varlık yönetim şirketi’nden kredi kartı borcu yapılandırması talep edin. Eğer sıkı bir pazarlık yapar iseniz, çok ciddi bir indirim alarak borcunuzu anaparanın da altında kapatabilirsiniz. Peşin ödemeniz mümkün değilse de çok düşük taksit ve uzun vadede taksitlendirebilirsiniz. Unutmayın, varlık yönetim şirketleri bu tür sorunlu alacakları % 400 ‘lere varan oranlarda indirimli olarak satın alıyor.