Kredi Kartı Aidatlarını Toplu Geri Alma - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Kredi Kartı Aidatlarını Toplu Geri Alma

Kredi Kartı Aidatlarını Toplu Geri Alma

Kredi kartlarının onaylanması ile birlikte, elimize ulaşan ilk ekstrede dikkatimizi çeken meblağ kredi kartı aidatıdır. Kredi kartınızı kullansanız da kullanmasanız da, kartınızın basım tarihi itibariyle her sene kredi kartı ücreti, ekstrenize yansıtılır.

Tüketici kanunu’nda yapılan yeni düzenlemeler ile, kart aidatlarının tarihe karışmasını beklerken, kart aidatları daha da arttı. Fakat bankalar da yeni yasa kapsamında, isteyen müşterilerine de taksit özelliği ve kart aidatı olmayan kredi kartı tercihi sundular.

Bankaların bu ani atağı karşısında, kart aidatından şikayet eden kişiler aidatsız kredi kartı alıp almamakta kararsız kaldılar. Çünkü çoğu kullanıcı, kredi kartını taksitli alışveriş yapmak için kullandığından, kredi kartı aidatı vermeyi kabul etmek zorunda kaldı.


→ Kredi Kartı Borcu Yapılandırması Nasıl Yapılır?

→ Öğrenciye Kredi Kartı Veren Bankalar


Tüketici Kanunu kapsamında Kredi Kartı Aidatlarını Toplu Geri alabilir miyiz?

kredi-karti-yapilandirmaKredi kartı kullanıcılarının çoğu, son yapılan düzenlemeler sonrasında, bankalara başvuru yaparak 10 yıl geçmişe dönük olarak kredi kartı aidatlarının hesaplarına iade edilmesini talep etti. Ancak bankaların verdiği yanıt ise pek de iç açıcı değildi. Bankalar; verdikleri hizmet, kart plastiği ve ekstre gönderimlerinin bir bedelinin olduğu ve bu bedelin müşteriden talep edilmesinin de kanuni hakları olduğunu söylemekle birlikte, müşteri kaybetmemek ve memnuniyeti sağlamak amacıyla da bir defaya mahsus olmak üzere son yansıyan kredi kartı aidatını geri iade edebileceklerini ifade etmekteler.

Prosedürlerle uğraşmak istemeyen çoğu kişi, bankaların bu tür tekliflerini değerlendirerek son sene yansıyan kredi kartı aidatlarını aldılar. Peki bununla yetinmeyen tüketiciler ne yapmalı?

Kredi kartı aidatlarını toplu geri almak için nereye başvurmalıyız?

Eğer bankanızdan kredi kartı aidatlarını geçmişe dönük olarak iadesini talep edecek iseniz, bunu resmi bir dilekçe yazarak yapmanızda fayda var. Böylece, başvurunuzun sonucu da size yazılı olarak iletilir. Sözlü olarak bildirim yapılması halinde mutlaka yazılı cevap istediğinizi yineleyin.

Aldığınız resmi yanıt belgesi ve elinizdeki ekstreler ile birlikte bağlı olduğunuz Tüketici Hakem Heyetine başvuruda bulunun. Size verecekleri başvuru formunu doldurup, ekstrelerinizin fotokopisini ekleyin. Elinizde bankaya yapmış olduğunuz talep ve red cevabı olduğundan, talebinizin sonuçlanması uzun sürmeyecektir. Ancak şunu da unutmayınız ki, bu tartışmaların başlaması ile birlikte Tüketici Hakem Heyetlerine yapılan milyonlarca başvuru yüzünden yığılmalar oluşmuş ve maalesef yaklaşık 1 yıldır başvurularının sonuçlanmasını bekleyen kişiler var. O nedenle biraz sabırlı olun.

Ayrıca diğer bir yol olarak, bir avukat tutmayı ve tüm bu başvurularla ve direkt Tüketici Mahkemesine başvuru yaparak işlemlerin daha da hızlı sonuçlanmasını sağlayabilirsiniz. Genellikle bu tür durumlarda, avukatlar ellerinde bulunan ektre ve kredi kartı üyelik sözleşmelerini detaylıca inceleyerek olumlu sonuç alıp alamayacağız konusunda sizi bilgilendirirler.