Ruhsattan Rehin Kaldırma İşlemleri - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Ruhsattan Rehin Kaldırma İşlemleri

Birçoğumuz ikinci el araç kullanmak yerine sıfır araç hayali kurarak bankalardan araç için kredi çekiyoruz. Tabii ki sadece sıfır araçlar için değil, belirli şartları sağlayan ikinci el araçlar için de bankalardan kredi kullanmak mümkün.

Taşıt kredilerini genellikle 48 ay, bazı bankalarda ise 60 aya varan vadelerle kullanmak mümkün.

Kredi ile satın aldığımız bu araçların üzerinde satışına engel olmak amacıyla ve bankanın kendini güvenceye almak istemesi amacıyla banka tarafından rehin konulmaktadır. Dain-i mürtehin şerhi diye de geçmektektedir.

Kredi taksitlerimizi bitirdik, şimdi sıra geldi bu rehin işlemini kaldırmaya.


→ Online MTV Ödemesi Alan Bankalar

→ HGS Cezası Nasıl Ödenir? Nereye Ödenir?


sc-kucuk

 

Kredi Borcu biten aracın ruhsattaki rehin nasıl kaldırılır?

 

Öncelikle krediyi çektiğiniz zaman göre iki tip rehin işlemi var diyebiliriz.

Bankalar tarafından araç bilgisayar kayıtlarına rehin şerhi eklenmesi ve kaldırılması işlemleri 25.09.2010 tarihinden itibaren kendilerince elektronik ortamda yapılmaya başlanmıştır.


Eski Sistem Rehin Kaldırma

Eğer 2010 yılından önce işlemleri gerçekleştirdiysek, ruhsat üzerinde rehinli ibaresi bulunmaktadır. Bu durumda öncelikle bankadan borcunuzun kalmadığına dair bir yazı almanız ve bunu notere onaylatmanız gerekmekte. Bunun ardından trafik şubeye giderek rehin kaldırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem aracın tescil kaydının (dosyasının) bulunduğu trafik tescil kuruluşunca yapılabileceği gibi, herhangi bir trafik tescil kuruluşunca da yapılabilir.


Yeni Sistem Rehin Kaldırma

Eğer yeni sistemde rehin işlemi gerçekleştirilmişse, yani internet üzerinden rehin işlemi varsa. Bu durumda kredi çektiğiniz bankaya ulaşmanız yeterli olacaktır. Rehin kaldırma işlemlerini banka kendisi sistem üzerinden gerçekleştirmekte, sizin herhangi bir işlemle uğraşmanıza gerek kalmamaktadır.


Rehin Kaldırma Masrafı Ne Kadar?

Kredi aldığınız banka, sizden borcunuzun olmadığına dair belge vermek için para isteyebilir. Bu konuda banka ile pazarlığa girişebilirsiniz. Bu ücreti tüketici hakem heyeti aracılığı ile iptal eden müşteriler de bulunmaktadır. Bankalar bu belge için 40 ila 100 TL arasında talep edebilmekte.

Bunun dışında noter işlemi ile uğraşacağınız için notere de bir miktar belge para vermeniz gerekecektir. Noter için de 60 ila 80 TL civarında bir masraf çıkabilir. Güncel tarifeleri kontrol etmek gerekli.

Yeni sistemde rehin kaldırmayla ilgili de bazı bankalar işlem ücreti talep edebilmekte. 40 ila 60 TL civarında para talep edilebilmekte.

Kredi çekmekten önce bu ücretleri de araştırmanızda fayda var.